آموزش تنظیمات و کار با انواع دوربین کانن Canon (بخش دوم)

۲۳ خرداد ۱۳۹۷ دریافت

در این مقاله از هاو کن یو قصد داریم به شما کاربران ۴۹ نکته و ترفند عکاسی به همراه آموزش منو ها و تنظیمات برای گرفتن بهترین تصویر با دوربین عکاسی Canon DSLR را معرفی کنیم. چنانچه از انواع دوربین کانن Canon از DSLR  گرفته تا … هستفاده می کنید این راهنما برای هستفاده بهتر و داشتن بهترین تصویر ها می تواند به کمک شما بیاید. با ما در قسمت دوم این مقاله همراه باشید همراه باشید.خیلی از افرادی که دوربین کانن دارند چندان نسبت به قابلیت های دوربین خود آگاه نیستند. قدری از این بی اطلاعی مربوط به ناآشنا بودن کاربر با دوربین هست اما خیلی از این بی اطلاعی ناشی از نوع طراحی خود دوربین هست. خیلی از ویژگی های دوربین کانن مخفی هستند (دفترچه راهنمای آن هم همیشه چندان واضح نیست و نمی تواند تمام و کمال شما را با دوربین آشنا کند). با ما همراه باشید تا این نکات کاربردی را با هم مرور کنیم. البته این مقاله در دو بخش تقدیم شما می شود. در ابتدا اولین قسمت را با شما کاربران که ۲۵ نکته، ترفند و آموزش هست را باشما مرور و برسی می کنیم. چنانچه علاقه مند به عکاسی هستید مقالات زیر از هاو کن یو هم می توانند به کمک شما بیایند.

چگونه دوربین DSLR را تمیز کنیم؟ (۳ روش)

راهنمای جامع خرید دوربین حرفه ای

چگونه در طبیعت عکاسی کنیم ؟ تکنیک های عکاسی در طبیعت

چگونه با موبایل تصویر حرفه ای بگیریم ؟

۱سایر حالت های اندازه گیری

دو حالت دیگر برای اندازه گیری وجود دارند :‌Evaluative و Centre-weighted. حالت Evaluative هوشمند هست اما مبری از خطی نیست اما Centre-weighted را راحت تر می توان پیش بینی کرد.

۲Focus Lock

Focus Lock یکی از کاربردی ترین ویژگی های DSLR هست. با این ویژگی می توان روی قسمتی از یک صحنه فوکوس نمود. می توان اول از حالت One-Shot AF کنید و سپس با فشار دادن آرام روی دگمه ی رها کننده ی شاتر سیستم AF را به کار اندازید. سپس وقتی هدف را نشانه گرفت قفل خواهد کرد. تا نیمه انگشت خود را فشار دهید و شات را مجددا ترکیب بندی کنید و سپس انگشت خود را روی دگمه کاملا فشار دهید تا تصویر انداخته شود.

۳AE Lock

یکی از معایب Focus Lock این هست که به صورت پیش فرض فوکوس را قفل می کند. این می تواند منجر به این شود که تصویر ها درست ظاهر نشوند. می توانید با هستفاده از دکمه ی Exposure Lock که در پشت دوربین قرار دارد و با علامت ستاره مشخص شده هست از این عیب جلوگیری کنید. اول از Focus Lock هستفاده کنید و سپس وقتی شات مجددا ترکیب بندی شد از دکمه ی Exposure Lock برای ریست کردن تصویر قبل از انداختن هستفاده کنید.

۴از A-DEP (عمق اتوماتیک میدان) هستفاده کنید

حالت A-DEP راه آسانی برای به حد اکثر رساندن عمق میدان هست. این حالت با هستفاده از هفت تا نه نقطه که در DSLR ها یافت می شود کار می کند و از این جهت لنزها باید به AF سوییچ شوند.

۵نکات A-DEP

A-DEP تنها می تواند از آن دسته از نقاط AF  هستفاده کند که فورا بتواند آنها را بخواند. ببینید از کدام نقاط هستفاده می کند. انگشت خود را تا نیمه روی دکمه ی تصویر اندختن فشار دهید تا زمانی که از همه ی نقاط فوکوسی که نیاز دارید هستفاده کند.

۶فوکوس دستی را امتحان کنید


AF مفید هست اما در نور کم ( یا وقتی سوژه در حال حرکت هست) فوکوس دستی دقت بالاتری دارد. لنزها را از AF به MF سوییچ کنید و سپس حلقه ی فوکوس را روی لنز بچرخانید تا زمانی که سوژه شفاف تر به نظر برسد.

۷۳۲٫Live View را امتحان کنید

بررسی دقت فوکوس دستی به این سادگی ها نیست. از Live View برای نتایج دقیق تر هستفاده کنید. گزینه ی زوم در Live View بزرگنمایی ۱۰ برابر و گزینه ی پانوراما می دهد و  می توانید به دقت بر هر نقطه در فریم فوکوس کنید.

۸بررسی فوکوس

همچنین می توانید از صفحه LCD برای بررسی شات هایی که گرفته اید هستفاده کنید. دکمه ی عدسی بزرگ کننده را چند بار فشار دهید تا شات ها را زوم کند و سپس از علامت های کنترولر برای بررسی مناطق مختلف هستفاده کنید.

۹اتوفوکس پیش بینی کننده


اتوفوکوس One-Shot در گرفتن تصویر از سوژه های متحرک چندان خوب عمل نمی کند. از این جهت به حالت Al Servo برگردید. این حالت نه تنها فوکوس را به موازات فشار دادن ماشه ی عکاسی تنظیم می کند، بلکه در تاخیرهایی که بین فشار دادن ماشه و باز شدن شاتر در کثری از ثانیه اتفاق می افتند نیز به تنظیم فوکوس ادامه می دهند. این حالت برای وقتی که سوژه ها زیاد در حال حرکت هستند (مثل مسابقات ورزشی) مفید هست.

۱۰فلاش ترکیبی عالی

فلاشی که در دوربین تعبیه شده فقط برای تاریکی ها نیست؛ این فلاش برای عکاسی در طول روز هم بسیار نفید هست. این فلاش می تواند سایه های زشت را که در ی کروز آفتابی روی چهره ها می افتند را پاک کند و در عصرها هم گونه های سوژه هایتان را سرخ کند.  اما اگر از تناظیمات غلط هستفاده کنید فلاش خوب نخواهد بود و پس زمینه را به طور غیرطبیعی تیره خواهد کرد. بلکه باید دوربین خود را در حالت Av قرار دهید و سپس از فلاش هستفاده کنید. فلاش تنها تا چند متر را پوشش می دهد بنابراین به سوژه نزدیک تر شوید تا کارایی فلاش بیشتر شود.

۱۱سینک با سرعت بالا

هستفاده از فلاش اضافی نه تنها به شما قدرت بیشتری می دهد بلکه مزایای دیگر هم به همراه دارد. سینک با سرعت بالا شما را قادر می سازد تا با هر سرعت شاتری از فلاش هستفاده کنید (معمولا باید سرعت را ۱/۲۰۰ ثانیه یا پایین تر نگه دارید). هستفاده از فلاش با سرعت ۱/۴۰۰۰ ثانیه بسیار مفید هست چرا که می توانید از دریچه دیافراگم عریض تری برای تار کردن پس زمینه هستفاده کنید. برای عکاسی پرتره عالی هست!

۱۲تاریک تر شوید

برای اینکه پس زمینه را تیره کنید از Exposure Compensation هستفاده کنید. این برای فلاش های ترکیبی با پس زمینه ی رنگارنگ ، ایده آل هست. آن را حدود -۱ قرار دهید و ببینید شات ها چه شکلی می شوند.

۱۳Flash Exposure Compensation

فلاش می تواند گاهی در یک شات کار را خراب کند. Flash Exposure Compensation را منفی بگذارید (مثلا -۱) تا بهتر شود. اگر فلاش ترکیبی روی سوژه ی شما نور نمی اندازد،  Exposure Compensation را مثبت بگیرید.

۱۴مزایای Bulb


این تنظیم دیگری از سرعت شاتر هست که وقتی به دنبال exposure های بیش از ۳۰ ثانیه ای هستید به کارتان می آید. دکمه ی شاتر را فشار دهید و exposure تا زمانی که انگشت خود را از روی دکمه بر نداشته اید به کار خود ادامه می دهد. برای کهستن از ارتعاش دوربین باید از یک کابل رهاکننده هستفاده شود. در اکثر دوربین های EOS باید به حالات exposure  که در کاتالوگ دوربین پیشنهاد شده اند بازگردید تا بتوانید به حالت Bulb یا B دسترسی پیدا کنید.

۱۵Mirror Lock-up


این در Custom Functions پیدا می شود و شات های سه پایه ای در نور تاریک را براق تر و شفاف تر می گیرد. این حالت آینه را قبل از شروع کار exposure بالا برده و بدینوسیله حتی ارتعاشات اندک را هم کاهش می دهد.

۱۶Self-timer (تایمر اتوماتیک)


این ویژگی هم برای کم کردن از ارتعاش دوربین هنگام گرفتن شات روی سه پایه بسیار مفید هست. اگر از Self-timer و Mirror Lock-up به طور همزمان هستفاده می کنید تاخیر به صورت اتوماتیک به دو ثانیه کاهش پیدا می کند.

۱۷نمایش تصویر ها به صورت اسلاید

آیا می دانستید دوربین EOS شما تمامی تصویر هایی که روی کارت حافظه هست را به صورت اتوماتیک و به صورت اسلایدی نشان می دهد؟ کافی هست Auto Play را در منوی دوربین پیدا کنید و سپس Set را فشاز دهید. وقتی دوربین را به تلویزیون وصل کنید و تمامی تصویر ها به صورت اسلایدی ببینید لذتش بیشتر هم می شود.

۱۸بهینه سازی خودکار نور

می توانید نور و کونترهست تصویر و سایه ها را هم به صورت اتوماتیک بهبود ببخشید. این ویژگی به ویژه برای جذاب تر کردن تثاویر با کونترهست پایین مفید هست. ویژگی Auto Lighting Optimiser می تواند چهره هایی که پس زمینه ی تیره دارند را روشن کند و وقتی شات هایی که با فلاش از چهره ها گرفته شده، به خوبی ظاهر نشده باشند را تشخیص می دهد.

۱۹AEB ( Auto Exposure Bracketing )

این ویژگی شما را قادر می سازد تا سه تصویر بیندازید که هر سه در exposure های گوناکون باشند. سپس می توانید بهترینش را انتخاب کنید یا بهترین قسمت های تصویر را روی کامپیوترتان بریزید.  حتما مطمئن شوید که بین هر سه شات حد اقل یک توقف باشد.

۲۰تخصص در AEB

می توانید از ویژگی AEB همراه با Exposure Compensation هستفاده کنید. مثلا وقتی صحنه برفی هست Exposure Compensation را +۱ قرار دهید و سپس از AEB برای گرفتن سه شات با Compensation +2، +۱ و ۰ هستفاده کنید.

۲۱Highlight Tone Priority


این یکی دیگر از ویژگی ههست که در مدل های جدید وجود دارد و به شما امکان می دهد تا از روشنترین مناطق تصویر طیف رنگی بیشتری داشته باشید. این ویژگی هنگام عکاسی از مناظری که تعداد ابرهای سفید در آن زیاد هست یا اکثر سوژه ها سفید هستند، مزیت بیشتری دارد.

۲۲شات هایتان را قفل کنید

برای محافظت ار شات ها، گزینه ی Protect Images را پیدا کنید و سپس بیایید پایین و روی هر تصویری که می خواهید آن را قفل کنید، روی Set کلیک کنید. با این کار مانع از دیلیت شدن یا پاک شدن آنها با فرمان Delete All Command می شوید.

۲۳از میانبر منوی Q هستفاده کنید


دکمه ی Q بسسار کاربردی هست. به جای اینکه به منوی اصلی حرکتید روی این دکمه ضربه بزنید تا به تنظیمات کلیدی دسترسی پیدا کنید. این دکمه نمای خوبی از تنظیمات اصلی را به شما میس دهد.

۲۴تاریخ و ساعت


در آخر اینکه، یادتان نرود که تنظیمات تاریخ و ساعت را حتما بررسی کنید. تصویر یادگاری بدون ساعت و تاریخ دقیق و صحیح چندان خوب نیست. بهتر هست تاریخ و ساعت را هم به طور دقیق و صحیح روی دوربینتان تنظیم کنید.

Like

Like
Love
Haha
Wow
Sad
Angry

مقاله قبلیچگونه گل مژه را درمان کنیم ؟ (۸ راه درمان گل مژه)

دانلود آهنگ مسعود صادقلو ما به هم میایم

تمامی حقوق مادی و معنوی برای ناول دانلود محفوظ میباشد.

طراحی و بهینه سازی : بک لینک | علی بی زد