اگر تلفن همراهمان در آب افتاد چگونه آن را نجات دهیم؟

۲۲ شهریور ۱۳۹۶ دریافت

امروزه تلفن‌های همراه به جز جدایی‌ناپذیری از زندگی افراد تبدیل شده‌اند، در حدی زندگی تصور زندگی بدون تلفن هوشمند تا حدودی سخت و چه‌بسا غیر ممکن هست! از این‌رو یکی از حوادثی که ممکن هست برای تلفن هوشمند شما به وجود آید نفوذ آب به داخل تلفن هست، در چنین شرایطی اگر تلفن شما در برابر آب مقاوم باشد باید خوشحال باشید اما این یک روی سکه هست، بسیاری از تلفن‌های هوشمند از قابلیت مقاومت در برابر آب برخوردار نیستند، بنابراین باید بدون تلف کردن وقت سعی کنیم تلفن عزیزمان را از آب خوردگی نجات دهیم، برای دانستن چگونگی حل این مشکل در ادامه با همیار آی‌تی همراه باشید.

موبایل آب , اگر تلفن همراهمان در آب افتاد چگونه آن را نجات دهیم؟, همیار آی تی

در ابتدا خونسردی خود را حفظ کرده و به یاد داشته باشید تحت هیچ شرایطی نباید دستگاه خود را با سشوار خشک کنید! این مراحل را برای نجات جان تلفن خود انجام دهید:

مرحله‌ی اول: سریعا دستگاه را از آب خارج کنید

شاید این یک امر کاملا بدیهی باشد، اما باید بدانید اولین کار برای نجات تلفن آب‌ خورده این هست که آن را هرچه سریع‌تر از آب خارج کنید، هرچه سریع‌تر این‌کار را انجام دهید تلفن شما شانس بیشتری برای زنده‌ ماندن خواهد داشت، در این مرحله باید خونسردی خود را حفظ کرده و بدون اتلاف وقت دستگاه را از آب خارج کنید!

در این مرحله به هیچ وجه تلفن خود را روشن نکرده و اگر روشن هست آن را خاموش کنید (اگر باتری دستگاه قابل جدا شدن هست به سرعت باتری آن را خارج کنید، لازم نیست وقتتان را برای خاموش کردن تلفن تلف کنید، فقط سریعا باتری را خارج کنید)

موبایل آب , اگر تلفن همراهمان در آب افتاد چگونه آن را نجات دهیم؟, همیار آی تی

مرحله‌ی دوم: تمام قطعات جانبی تلفن را از آن جدا کنید

در این مرحله تمام قطعات جانبی دستگاه را از آن جدا کنید، این قطعات شامل محافظ‌های دستگاه، سیم‌کارت، کارت حافظه، باتری و… می‌شود، هر قطعه‌ای که قابل جداشدن هست باید جدا شود!

موبایل آب , اگر تلفن همراهمان در آب افتاد چگونه آن را نجات دهیم؟, همیار آی تی

مرحله سوم: دستگاه را خشک کنید!

حال به کمک یک پارچه‌ی نرم و خشک دستگاه را خشک کنید، در این مرحله بهتر هست از دستمال کاغذی هستفاده نکید، زیرا پرزهای آن می‌توانند در شکاف‌های تلفن گیر کرده و باعث ایجاد اختلال در کارکرد آن شوند، به کمک یک پارچه‌ی مناسب تمام شکاف‌های تلفن را خشک کنید، به یاد داشته باشید به هیچ وجه از سشوار هستفاده نکنید چراکه گرمای آن می‌تواند به شدت به تلفن شما آسیب برساند و همچنین باعث نفوذ بیشتر آب در آن شود.

همچنین اگر حس می‌کنید آب به داخل دستگاه نفوذ کرده می‌توانید به کمک یک مکنده (مثل جارو برقی یا حتی مکش دهان خود) آب موجود در دستگاه را خارج کنید!

موبایل آب , اگر تلفن همراهمان در آب افتاد چگونه آن را نجات دهیم؟, همیار آی تی

در این زمان بهتر هست دستگاه را به نمایندگی یا تعمیرکار مجاز تحویل دهید و شرایط را برای آن‌ها بگویید، اما اگر قصد دارید خودتان به وضع تلفنتان رسیدگی کنید مرحله بعدی را بخوانید!

مرحله‌ی چهارم: دستگاه خود را در برنج قرار دهید!

شاید کمی عجیب به نظر برسد اما باید بدانید برنج رطوبت را به خود جذب می‌کند! پس از اینکه مراحل بالا را انجام دادید دستگاه خود را در یک ظرف پر از برنج و در محلی گرم و خشک قرار دهید (مثلا در کنار بخاری یا رادیاتور) حال گوشی را به مدت یک شبانه رو به حال خود رها کنید تا کاملا خشک شود، پس از این مدت اگر هنوز هم رطوبت در دستگاه وجود دارد مجددا این‌کار را انجام داده و برای مدت طولانی‌تری دستگاه را در چنین شرایطی قرار دهید.

موبایل آب , اگر تلفن همراهمان در آب افتاد چگونه آن را نجات دهیم؟, همیار آی تی

حالا می‌توانید سایر اجزای جانبی تلفن را مجددا به آن متصل کرده و آن‌را روشن کنید، اگر دستگاه روشن شد بهتر هست از اطلاعات مهم خود یک نسخه‌ی پشتیبان تهیه کنید.

توجه: از آنجایی که رطوبت می‌تواند به اجزای داخلی گوشی آسیب رسانده باشد، بهتر هست حتی در صورت روشن شدن دستگاه آن‌را به یک متخصص نشان دهید، چراکه املاح موجود در آب می‌توانند در دراز مدت باعث آسیب رساندن به برد اصلی و سایر اجزای الکترونیکی در دستگاه شما شوند!

 

در ضمن شما می‌توانید با پیوستن به کانال تلگرام همیار آی‌تی تمام آموزش‌های سایت را به صورت رایگان در تلگرام خود دریافت کرده و دانش خود را در زمینه‌ی آی‌تی و کامپیوتر افزایش دهید!

دانلود آهنگ مسعود صادقلو ما به هم میایم