بخور صورت و پاکسازی پوست با دو روش موثر خانگی

۱۶ آذر ۱۳۹۶ دریافت

همه‌ی ما دوست داریم پوستی سالم و زیبا داشته باشیم. اما فعالیت‌های روزانه و آلودگی‌هایی که در محیط زندگی‌مان وجود دارد، می‌تواند به‌طور مستقیم روی پوست صورت ما تأثیر بدی بگذارد. در پایان یک روز طولانی و پرمشغله، هستفاده از بخور صورت راه مناسبی برای از‌بین‌بردن آلودگی‌ها و آرام‌کردن صورت هست. بخور سبب بازشدن منافذ و شادابی پوست می‌شود و پوست‌تان را لطیف‌تر و تمیزتر می‌کند. در این مطلب دو روش برای انجام بخور صورت آورده شده هست، برای آشنایی با این روش‌ها با ما همراه باشید.

روش اول: بخور صورت با هستفاده از روغن‌ها و گیاهان معطر

۱. یک ظرف را پر از آب کنید و بجوشانید. فقط چند لیوان آب برای تهیه یک بخور مناسب کافی هست.

۲. قبل از هستفاده از بخور، به‌خوبی صورت خود را با صابون‌های مناسب و آب گرم بشورید تا آلودگی و آرایش از صورت‌تان پاک شود. بخار باعث بازشدن منافذ پوست‌تان می‌شود. بنابراین آرایش یا آلودگی روی صورت به‌راحتی می‌تواند با ورود به این منافذ پوستی، به یکی از علل ایجاد جوش و آکنه تبدیل شود.

  • پس از شست‌وشوی صورت، با یک حوله‌ی نرم به‌آرامی پوست‌تان‌ را خشک کنید.

۳. آب را درون یک کاسه بریزید. توجه مداوم به پوست صورت می‌تواند شما را زیباتر کند (جلوه دهد). می‌توانید مقداری آب را درون یک لیوان یا کاسه‌ی سفالی بریزید و درصورتی‌که عجله داشید، از آب جوشیده‌ی درون کاسه برای تمیزکردن صورت‌تان هستفاده کنید.

بخور صورت - هستفاده از گیاهان یا روغن

۴. در صورت تمایل مقداری گیاه تازه یا خشک‌شده یا روغن‌های مناسب را به آب اضافه کنید. این کار می‌تواند عطر خوبی به بخور شما بدهد و خاصیت آن را بیشتر کند. برای نمونه می‌توانید از گیاهانی که در زیر گفته شده هستفاده کنید.

  • اضافه‌کردن مقداری چای سبز یا نعناع به بخور سبب انرژی‌بخشی آن می‌شود.
  • اضافه‌کردن مقداری بابونه یا اسطوخدوس به بخور، به شما احساس آرامش خواهد داد.
  • اضافه‌کردن مقداری نعناع یا اکالیپتوس به بخور، حس خنکی را ایجاد می‌کند.
  • اضافه‌کردن مقداری ترنج به بخور موجب کاهش هسترس می‌شود.

۵. صورت خود را مقابل بخار آب قرار دهید. برای اثربخشی بیشتر بخار آب می‌توانید یک حوله نیز روی سر خود بیندازید. حدود ده دقیقه در این حالت بمانید. چشمان خود را ببندید و نفس عمیق بکشید. اجازه دهید تا حرارت، صورت‌تان را تازه کند و منافذ پوست‌تان باز شود.

  • برای مدت زمان طولانی از بخور هستفاده نکنید یا صورت‌تان را خیلی به آب داغ نزدیک نکنید. این کار می‌تواند سبب التهاب پوست شما شود.

بخور صورت - ماسک خاک رس

۶. از یک ماسک مناسب برای پوست خود هستفاده کنید. حال که منافذ پوست‌تان باز شده هست، می‌توانید برای ازبین‌بردن کامل آلودگی‌های روی منافذ از ماسک صورت هستفاده کنید. هستفاده از ماسک خاک ‌رس بسیار مناسب هست. خاک رس را با آب مخلوط کنید و به‌آرامی روی پوست خود بمالید و ۱۵ دقیقه صبر کنید، سپس صورت‌تان را با آب گرم بشویید.

  • به‌جای هستفاده از ماسک خاک رس می‌توانید از عسل طبیعی هم هستفاده کنید و همان نتیجه را به‌دست آورید. (فواید عسل برای پوست بسیار زیادند.)
  • درصورتی‌که به هستفاده از ماسک تمایلی ندارید، فقط کافی هست بعد از هستفاده از بخور، صورت خود را بشویید.

۷. از پاک‌کننده‌ها (تونر) برای بستن منافذ هستفاده کنید. بستن مجدد منافذ باعث می‌شود که آلودگی وارد پوست صورت‌تان نشود. برای این کار از تونری هستفاده کنید تا علاوه‌بر بسته‌شدن منافذ، پوست زیباتر و تازه‌تری داشته باشید. برای این کار مقداری پنبه را به تونر آغشته کنید و آن را به بینی، پیشانی، چانه و گونه‌های خود بزنید.

  • سرکه سیب تونری طبیعی هست؛ می‌توانید آن را امتحان کنید و نتیجه را ببینید.
  • همچنین می‌توانید از آب‌لیمو به‌عنوان تونر هستفاده کنید. حتما ابتدا آب‌لیمو را روی قسمتی از پوست صورت‌تان امتحان کنید. پوست بعضی از افراد ممکن هست نسبت به آب‌لیمو حساسیت داشته باشد.

۸. از مرطوب‌کننده برای حفظ رطوبت پوست هستفاده کنید. مرطوب‌کننده موجب جلوگیری از خشکی پوست می‌شود به همین دلیل هستفاده از آن بسیار مهم هست. برای این کار از مرطوب‌کننده‌ی دلخواه خود یا از روغن نارگیل، روغن جوجوبا یا روغن آرگان هستفاده کنید. دقت کنید که حتما از روغن‌های طبیعی هستفاده کنید و هیچ ماده‌ی شیمیایی مضری در آن وجود نداشته باشد.

روش دوم: بخور صورت و بدن با تولید سریع بخار

۱. از بخار حمام هستفاده کنید. شیر آب داغ حمام را باز کرده و اجازه دهید تا محیط پر از بخار شود. این روش نه فقط برای پوست صورت، بلکه برای بخور کل بدن مناسب هست.

۲. قبل از هستفاده از بخار بهتر هست که آلودگی و آرایش روی صورت‌تان را پاک کنید.

بخور صورت - دوش بخار

۳. به مدت ۵ دقیقه در محیط بخار قرار بگیرید. در اینجا دیگر نیازی نیست که حوله‌ای روی سرتان بگذارید، چون بخار در تمام محیط حمام وجود دارد. به‌مدت ۵ دقیقه در محیط بخار قرار بگیرید و بعد دوش را ببندید.

۴. بعد از اتمام دوش از یک ماسک برای صورت‌ خود هستفاده کنید. برای این کار می‌توانید از ماسک‌های موجود در داروخانه‌ها یا عسل طبیعی هستفاده کنید و منافذ پوست‌تان را تمیز کنید. بعد از بخور، ماسک را روی صورت‌تان بمالید و بعد از اتمام حمام آن را بشویید.

۵. از تونر و مرطوب‌کننده هستفاده کنید. برای جلوگیری از خشک‌شدن پوست می‌توانید بعد از حمام از تونر و مرطوب‌کننده برای صورت یا حتی برای کل بدن‌تان هستفاده کنید.

دانلود آهنگ مسعود صادقلو ما به هم میایم