تمیز کردن اتو با ۳ روش خانگی ساده

۱۲ آذر ۱۳۹۶ دریافت

اتو یکی از پرکاربردترین وسایل برقی خانگی هست که روزانه از آن هستفاده می‌شود؛ پس باید به تمیزی آن، مانند بقیه‌ی وسایل منزل اهمیت داد. در این مقاله می‌خواهیم ساده‌ترین روش‌ها برای تمیز کردن اتو را به شما معرفی کنیم. در ادامه همراه ما باشید.

اتو وسیله‌ای هست که در خانه‌ی همه‌ی ما وجود دارد و بسیار هم ضروری و کاربردی هست. بااین‌حال اگر اتو تمیز نباشد، می‌تواند مشکلات مختلفی را به‌وجود بیاورد؛ مشکلاتی مثل لکه‌کردن لباس و همچنین پیدا کردن روش های پاک کردن لکه از روی لباس!

جالب هست بدانید که تمیز کردن اتو کاری بسیار ساده و راحت هست. در این مقاله به سراغ سه روش آسانی رفته‌ایم که با آنها می‌توانید همیشه اتوی تمیزی داشته باشید.

روش اول: هستفاده از ترکیب آب و جوش شیرین

هستفاده از ترکیب آب و جوش شیرین، اولین روش پیشنهادی ما برای تمیز کردن اتو هست. به‌این‌صورت که باید یک قاشق غذاخوری آب را با دو قاشق غذاخوری جوش شیرین ترکیب کنید. با این کار، ترکیبی آماده می‌کنید که نه خیلی غلیط هست و نه خیلی رقیق. در اصل، غلظت این ترکیب باید به اندازه‌ای باشد که از روی سطح پایین نریزد. برای تهیه‌ی این ترکیب، هستفاده از آب تصفیه‌شده پیشنهاد می‌شود.

حال اگر فقط قسمت خاصی از سطح زیرین اتوی شما کثیف شده، کافی هست این ترکیب را فقط روی آن سطح بکشید؛ در غیر این‌ صورت اگر می‌خواهید کل سطح زیرین را تمیز کنید، می‌توانید ترکیب را به تمامی آن بمالید. برای پخش‌کردن ترکیب روی سطح اتو می‌توانید از دست یا هر وسیله‌ی دیگری هستفاده کنید. برای این کار، سخاوتمندانه عمل کنید؛ مخصوصا اگر اتوی شما خیلی کثیف هست!

تمیز کردن اتو

مرحله‌ی بعدی، هستفاده از دستمال خیس هست. برای این منظور، مطمئن شوید که دستمال‌تان کاملا تمیز باشد. به‌علاوه لازم نیست دستمال خیلی خیس باشد، پس حتما آن را فشار دهید تا آب اضافی‌اش خارج شود و سپس سطح زیرین اتو را کاملا با آن تمیز کنید.

حال که سطح زیرین اتو تمیز شد، زمان هستفاده از یک گوش پاک‌کن برای تمیزکردن سوراخ‌های خروج بخار در سطح زیرین اتو رسیده هست. برای این کار گوش پاک‌کن را با کمی آب مرطوب و سپس سوراخ‌ها را تمیز کنید. درنظر داشته باشید که اگر میزان کثیفی زیاد باشد، به بیش از یک گوش پاک‌کن نیاز خواهید داشت. پس از تمیزی این سوراخ‌ها، اگر از قبل آبی در مخزن اتو باقی مانده با بازکردن دریچه‌ی آب و برتصویر کردن اتو، آن را خارج کنید. سپس به میزان یک‌سوم کل مخزن، آب تصفیه‌شده در آن بریزید. همچنین می‌توانید به میزان سه‌چهارم لیوان آب و یک چهارم آن، سرکه‌ی سفید را باهم ترکیب کنید و بعد این محلول را داخل مخزن بریزید.

البته اگر می‌خواهید از سرکه هستفاده کنید، اول دستور‌العمل اتوی خودتان را بخوانید تا مطمئن شوید که ریختن سرکه داخل مخزن آن مشکلی ندارد. حال اتو را با بالاترین درجه حرارت روشن کنید. از بخار آن هستفاده کنید تا سوراخ‌های مربوط به خروج بخار کاملا تمیز شوند.

مرحله‌ی بعدی، اتو کشیدن پارچه‌ای کاملا تمیز به‌مدت چند دقیقه هست. برای این منظور از پارچه‌ای هستفاده کنید که کثیف‌شدن آن خیلی برای‌تان مهم نباشد چراکه شاید مقداری رسوبات و کثیفی‌های داخل اتو به آن منتقل شوند.

پس از انجام این کار‌ها، اتوی شما کاملا تمیز شده و تنها کافی هست تا آن را خاموش کنید و منتظر سردشدنش بمانید. همچنین اگر آب یا محلولی داخل مخزن اتو باقی مانده، آن را تخلیه کنید.

روش دوم: تمیزکردن با محلول نمک و سرکه

هستفاده از محلول نمک و سرکه دومین روش تمیز کردن اتو هست. برای این منظور دو پیمانه سرکه‌ی سفید و یک پیمانه نمک را ترکیب کنید و روی حرارت ملایم بگذارید. این کار را تا زمانی ادامه بدهید که نمک کاملا حل شود اما سرکه به درجه‌ی جوش نرسد. در حین این کار، بوی بدی در فضا خواهد پیچید اما اگر می‌خواهید اتوی خیلی تمیزی داشته باشید، باید آن را تحمل کنید!

تمیز کردن اتو

حال اجازه بدهید این محلول کمی سرد شود؛ چراکه شما به یک محلول ولرم نیاز دارید نه داغ. به‌علاوه هنگام برداشتن آن و در تمام مراحل کار، بهتر هست از دستکش هستفاده کنید تا بوی بد محلول روی دستان شما نماند. در مرحله بعدی، دستمالی را با این محلول خیس کنید و از آن برای تمیزکردن سطح زیرین اتو هستفاده کنید. برای این کار می‌توانید از برس مویی هم هستفاده کنید. البته دقت کنید که برس‌های سیمی برای این منظور مناسب نیستند و می‌توانند قسمت زیرین اتوی شما را کاملا خراب کنند.

سپس کافی هست سطح زیرین اتو را کاملا با دستمالی دیگر تمیز کنید. برای این منظور می‌توانید دستمال را با سرکه‌ی سفید خالص خیس کنید که باعث می‌شود تمام باقی‌مانده‌های محلول از بین حرکتند. پس از آن، اتو را روشن کنید و پارچه‌ای قدیمی ولی کثیف را اتو بزنید. این کار باعث می‌شود تمام باقی‌مانده‌های محلول بسوزد و از بین حرکتد.

روش‌های دیگر برای تمیز کردن اتو

یکی از روش‌های دیگر تمیز کردن اتو هستفاده از دستمال‌های خشک‌کن هست. برای این منظور، اتو را روی کمترین درجه‌ روشن کنید. بعد هم از دستمالی کاملا تمیز برای پاک‌کردن سطح زیرین آن هستفاده کنید. این کار را تا زمان ازبین‌رفتن تمامی لکه‌ها ادامه دهید. پس از تمیزکردن سطح، درجه‌ی اتو را بالا ببرید و تکه‌ای پارچه‌ی تمیز را با آن اتو کنید تا تمام باقی‌مانده‌های احتمالی دستمال از بین حرکتند.

سپس داخل مخزن اتو محلول سرکه سفید یا آب تصفیه‌شده بریزید و اتو را در حالت بخار روشن کنید. پارچه‌ی نسبتا ضخیم کتانی را برای چند دقیقه اتو بکشید. در نهایت باقی‌مانده محلول را بیرون بریزید. البته بازهم تأکید می‌کنیم که اگر می‌خواهید از سرکه هستفاده کنید، ابتدا مطمئن شوید که این مایع به اتوی شما آسیبی نمی‌رساند.

روش دیگر برای تمیزکردن سطح زیرین اتو، هستفاده از خمیردندان هست! برای این کار، درحالی‌که سطح زیرین اتو سرد هست، مقداری خمیر دندان روی آن بمالید و مطمئن شوید که خمیر حتما به قسمت‌های کثیف هم بخورد. سپس با دستمال تمیزی سطح اتو را پاک کنید. در نهایت در حالت بخار اتو را روشن کنید و پارچه‌ای تمیز را اتو بکشید.

تمیز کردن اتو با خمیر دندان

آخرین نکته برای تمیز کردن اتو مربوط به زمانی هست که ماده‌ای چسبناک به زیر اتو چسبیده باشد. برای تمیزکردن چنین اتویی کافی هست آن را روی بالاترین درجه حرارت روشن و بخار را غیرفعال کنید. سپس با این اتو یک تکه روزنامه را اتو بکشید تا زمانی‌که شی چسبناک از بین حرکتد. در‌صورتی‌که این کار برای از بین‌رفتن ماده‌ی چسبناک کافی نبود، مقداری نمک روی روزنامه بریزید و این کار را تکرار کنید.

دانلود آهنگ مسعود صادقلو ما به هم میایم