راهنمای کامل گرفتن پاسپورت: قوانین و مدارک مورد نیاز + هزینه‌ها

۲۱ شهریور ۱۳۹۶ دریافت

اولین چیزی که برای سفر خارجی به آن احتیاج دارید پاسپورت (گذرنامه) هست. فرقی نمی کنه که سفر زیارتی باشه و یا تفریحی و دانشگاهی. این قانون برای تمام افرادی که قصد خروج از کشور را دارند گرفتن پاسپورت اجباری هست. البته کار سختی نیست و فقط کافی هست مدارک خود را آماده نمایید. در این نوشته به شما کمک می کنیم تا با روند گرفتن پاسپورت آشنا شوید. با ناول دانود همراه باشید.

محل صدور و تعویض گذرنامه، دفاتر پلیس +۱۰ هست. در این دفاتر، یک فرم در اختیار شما قرار می‌گیرد که باید آن را پر کنید و مدارک‌تان را داخل پوشه ای قرار دهید. البته قرار هست در دفاتر شهر تهران، این پوشه حذف و یک فرم با شناسه الکترونیکی صادر شود. گفته شده که تا چند وقت دیگر، این پوشه به‌طور کلی از فرایند صدور یا تعویض گذرنامه در سراسر کشور حذف خواهد شد. فعلا برای تهیه پوشه می‌توانید به مراکز پستی مراجعه کنید و بعد از تهیه مدارک، راهی دفاتر پلیس +۱۰شوید.

برای پیدا کردن نشانی نزدیک‌ترین دفتر به شما هم می‌توانید به سایت اینترنتی epolice.ir حرکتید.

در بخش تماس با ما، امکان جست‌وجوی نزدیک‌ترین دفتر به شما وجود دارد.

در دفاتر خدمات پلیس +۱۰ باید مراحل زیر را طی کنید:

۱- تهيه فرم و شناسه گذرنامه از دفاتر خدمات الکترونيک انتظامي (پليس+۱۰) (هزینه اخذ شناسه ۱۰۰۰ تومان می‌باشد)

۲- پرداخت مبالغ زیر از طریق دستگاه کارتخوان (POS) مستقر در دفاتر

توجه : واریز از طریق اینترنت، عابربانک و فیش واریزی بانک به هیچ عنوان قابل قبول نیست.

۳۷،۵۰۰ ريال
(سه هزار و هفتصد و پنجاه تومان)

۷۵۰،۰۰۰ ريال
(هفتاد و پنج هزار تومان)

مرحله دوم: مدارک لازم برای پاسپورت آقایان و بانوان

بخش اصلی کار صدور یا تعویض گذرنامه، همین جمع و جور کردن مدارک لازم هست. اصل و کپی شناسنامه و کارت ملی یا تأییدیه ثبت احوال برای تمامی متقاضیان، جزو نخستین مدارک به‌حساب می‌آید. اگر قصد تعویض یا تمدید گذرنامه‌تان را‌ دارید باید اصل آخرین گذرنامه‌تان را هم تحویل دهید. یک قطعه تصویر ۶در ۴رنگی با زمینه سفید هم باید به مدارکتان ضمیمه کنید. یادتان باشد نباید بیش از ۶‌ماه از تاریخ انداختن این تصویر گذشته باشد. درضمن آقایان بدون کلاه، عینک، کراوات و زیورآلات و آرایش خاص مو و محاسن باید تصویر بگیرند به‌طوری که پیشانی و گوش‌ها مشخص باشد. همچنین رنگ لباس و زمینه تصویر یکسان نباشد. خانم‌ها هم با حجاب کامل، بدون آرایش و زیورآلات تصویر بگیرند.

توجه : حضور شخص متقاضی الزامی هست.

مدارکی که مي‌بايست توسط کليه متقاضيان ارائه گردد:

– اصل و کپي شناسنامه و کارت ملي و يا تأئيديه ثبت احوال براي کليه متقاضيان.

– ارائه اصل آخرين گذرنامه (در صورت معتبر بودن)

– یک (۱) قطعه تصویر ۶×۴ جديد و رنگي با زمينه سفيد و تمام رخ به طوري که:

الف: ۶ ماه از تاريخ انداختن آن نگذشته باشد.

ب:آقايان بدون کلاه و عينک کراوات و زيور آلات و آرایش مو و محاسن به طوري که پيشاني و گوش‌ها مشخص باشند. همچنین رنگ لباس و زمینه یکسان نباشد.

ج:خانم‌ها با حجاب کامل بدون آرايش و زيورآلات، با هستفاده از روسري و یا مقنعه ساده و تیره به طوري که گردي صورت مشخص باشد. (برای دختران بالاي ۶ سال با حجاب کامل)

– اجازه محضري برای افراد زير ۱۸ سال از سوی پدر و یا قیم قانونی.

– افراد بالاي ۱۵ سال ضمن حضور در دفتر مي‌بايست شناسنامه تصویردار ارائه نمايند.

– افراد زیر ۱۵ سال ضمن حضور در دفتر مي‌بايست گواهي اشتغال به تحصيل، دفترچه بيمه و يا گذرنامه تصویردار ارائه نمايند.

– توجه: برای افراد زیر ۶ سال،کودک می‌بایست در دفتر حاضر شده و ولی کودک یک قطعه تصویر از کودک خود را ارایه نماید.

– بازنشستگان نظامي که ۵ سال تمام از بازنشستگي آنها نگذشته هست ارائه نامه از حفا يگان مربوطه الزامی هست.

– بازنشستگان نظامي که ۵ سال از بازنشستگي آنها مي‌گذرد می‌بایست اصل و کپي کارت کانون بازنشستگان را ارایه دهند (نیازی به ارایه گواهی از سازمان متبوع نمی‌باشد).

– نظامیان شاغل می‌بایست نامه موافقت حفا یگان مربوطه را ابتدا به دبیرخانه اداره گذرنامه ارایه و پس از ثبت به دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی ارایه نمایند.

 

موارد مربوط به بانوان:

اجازه محضري برای بانوان متأهل از سوی همسر.

توجه:بانوان مقيم خارج احتياج به اجازه محضري همسر ندارند، همچنین اقامت با گذرنامه ايراني قابل قبول هست.

توجه: بانواني که همسر آنها فوت نموده، مي‌بايست اصل گواهي فوت همسر و يا اصل شناسنامه باطل شده همسر و بانوان مطلقه مي‌بايست اصل طلاق‌نامه را ارائه نمايند. 

 

موارد مربوط به آقايان:

– ارائه اصل و کپي کارت پايان خدمت يا معافيت صرفاً هوشمند(کارت‌های قدیمی اعتبار ندارند) و يا موافقت‌نامه سازمان وظيفه عمومي برای مشمولین.

توجه ۱: کسانی که اقدام به تعویض کارت پایان خدمت یا معافیت قدیمی به هوشمند نموده‌اند، بعد از گذشت ۲۴ ساعت از درخوهست تعویض، می‌توانند با ارایه برگه ثبت درخوهست تعویض کارت به افسران گذرنامه مستقر در دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی، درخوهست صدور یا تعویض گذرنامه دهند.

توجه ۲: آقايان بالاي ۵۰ سال احتياج به ارايه کارت پايان خدمت ندارند.

–  آقايان دانشجو و يا دانش آموز براي خروج از کشور مي‌بايست نامه از محل تحصيل خود دريافت و به سازمان وظيفه عمومي تحويل نمايند.

نکاتی که خانم ها برای گرفتن پاسپورت توجه کنند

برای صدور گذرنامه، یکسری مدارک اختصاصی هم لازم هست. خانم‌ها برای گرفتن گذرنامه نیاز به اجازه‌نامه رسمی همسر دارند. آنها باید به دفترخانه‌های اسناد رسمی حرکتند و یک اجازه محضری از همسرشان بگیرند. بانوان مقیم خارج احتیاجی به اجازه محضری همسر ندارند همچنین اقامت با گذرنامه ایرانی قابل‌قبول هست. بانوانی که همسرشان فوت کرده، باید اصل گواهی فوت همسر یا اصل شناسنامه باطل شده همسر و بانوان مطلقه باید اصل طلاق‌نامه را ارائه کنند. در ضمن این اجازه نامه فقط برای خانم‌ها نیست بلکه فرزندان زیر ۱۸ سال هم نیاز به اجازه محضری از سوی پدر یا قیم قانونی دارند. مدرک اختصاصی آقایان هم که معلوم هست؛ ارائه اصل و کپی کارت پایان خدمت یا معافیت البته فقط نوع هوشمند قابل‌قبول هست.

 مرحله چهارم: هزینه‌ گرفتن پاسپورت

حالا که مدارک‌تان را به‌طور کامل فراهم کرده و در پوشه مربوطه گذاشته‌اید باید هزینه‌ها را هم پرداخت کنید. بخشی از هزینه‌ها مربوط به عوارض نیروی انتظامی و شهرداری و بخشی هم مربوط به‌خود هزینه دفاتر پلیس+۱۰و هزینه‌های پستی و… هست. نکته اساسی در این زمینه این هست که بخش واریزی به‌حساب شهرداری و نیروی انتظامی را به هیچ وجه نباید از طریق اینترنت یا عابربانک پرداخت کنید یا باید مستقیم به بانک ملی حرکتید و فیش بگیرید و یا اینکه از طریق دستگاه‌های کارتخوان موجود در دفاتر پلیس +۱۰اقدام کنید. جدول پایین صفحه هزینه‌های این کار را به‌طور کامل نشان داده هست.

۱. پرداخت مبلغ ٣٧٥٠٠ ریال به شماره حساب شهرداری

  • در شهرستان‌ها می‌توانید این شماره را از بانک یا دفتر پلیس+١٠ بگیرید.
  • شماره حساب ۳۱۱۱۰۰۰۰۴۸۰۰۶ برای تهران

۲. پرداخت مبلغ ۷۵۰۰۰۰ ریال به شماره حساب خزانه‌داری هستان یا پرداخت از طریق دستگاه کارتخوان دفاتر

  • شماره حساب ٢١٧١١٥١٣٠١٠٠٧ برای تهران
  • در شهرستان‌ها می‌توانید این شماره را از بانک یا دفتر پلیس+١٠ بگیرید

مرحله پنجم: پاسپورت بوسیله پست برایتان ارسال می شود

کار شما به پایان رسیده و حالا باید منتظر پست شدن گذرنامه به نشانی‌ای که اعلام کرده‌اید باشید. حدود ۶تا ۸روز زمان می‌برد تا گذرنامه به شما تحویل داده شود. البته ممکن هست این زمان به‌دلیل مراجعه پستچی و نبودن شما در نشانی ارائه شده بیشتر هم بشود. درضمن ممکن هست که هستعلام‌هایی که اداره گذرنامه برای شما می‌گیرد هم با مشکل مواجه شود که این مشکلات به شما اطلاع داده خواهد شد. این نکته را هم یادتان باشد که همه افراد بالای ۶سال برای گرفتن گذرنامه باید به دفاتر پلیس+۱۰حرکتند و در پایان کار، رسیدی دریافت کنند. این رسید را باید در زمان آمدن پستچی، به او تحویل دهید تا گذرنامه را تحویل بگیرید.

گم شدن و تعویض پاسپورت در تهران

شهروندان تهران جهت اعلام فقدان و تعویض گذرنامه مخدوش – بررسی ممنوعیت فقط می‌بایست به اداره گذرنامه تهران بزرگ واقع در خیابان مطهری، خیابان کوه نور مراجعه نمایند.

توجه: افرادی که اعتبار گذرنامه آنها به اتمام رسیده و مفقود یا مخدوش گردیده هست نیازی به اعلام فقدان نداشته و می‌توانند مستقیماً به دفاتر پلیس +۱۰ مراجعه نمایند.

هزینه گرفتن پاسپورت مجدد

نرخ اين خدمت در دفاتر خدمات الکترونيک انتظامي با احتساب هزینه پستی مبلغ ۳۲۴،۰۰۰ ريال (سی و دو هزار و چهارصد تومان) مي‌باشد که از طریق دستگاه‌های کارت خوان موجود در دفاتر دریافت می‌شود.

آگاهی از خدمات گرفتن پاسپورت با ارسال پیامک به ۱۱۰۰

اگر در زمان انتظار برای گرفتن گذرنامه هستید و می‌خواهید که از انجام مراحل کار مطم‍‍ئن شوید لازم نیست شال و کلاه کنید و به دفاتر پلیس +۱۰حرکتید. شما می‌توانید با سامانه پیامکی ۱۱۰۰این مراحل را پیگیری کنید. برای اینکه مطلع شوید که ناول دانود با این سامانه کار کنید، یک علامت سؤال (؟) به همین شماره پیامک کنید. با فرستادن عدد ۱به این سامانه، عضو این سامانه می‌شوید.

چند نکته درباره مدارک پاسپورت

تصویر دختران بالای ۵سال باید با حجاب کامل باشد.

افراد بالای ۱۵سال باید شناسنامه تصویردار ارائه کنند.

آقایان بالای ۵۰سال احتیاج به ارائه کارت پایان خدمت ندارند.

افراد زیر ۱۵سال باید گواهی اشتغال به تحصیل، دفترچه بیمه یا گذرنامه تصویردار ارائه کنند.

برای کودکان زیر ۶سال، والدین کودک با حضور در دفاتر باید یک قطعه تصویر از کودک خود در مدارک قرار دهند.

در مورد بازنشستگان نظامی که ۵سال تمام از بازنشستگی آنها نگذشته هست ارائه‌ نامه از حفاظت یگان مربوطه الزامی هست.

بازنشستگان نظامی که ۵سال از بازنشستگی آنها می‌گذرد باید اصل و کپی کارت کانون بازنشستگان را ارائه دهند.

نظامیان شاغل باید نامه موافقت حفاظت یگان مربوطه را ابتدا به دبیرخانه اداره گذرنامه ارائه و پس از ثبت، به دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی ارائه کنند.

قوانین گرفتن پاسپورت برای مشمولین خدمت سربازی

مشمولین وظیفه عمومی نسبت به افرادی که پایان خدمت یا کارت معافیت دارند باید مراحل بیشتری را برای دریافت گذرنامه (آن هم با شرایط خاص) سپری کنند. افرادی ذکوری که سن آن‌ها ۱۸ سال تمام باشد، مشمول خدمت وظیفه به حساب می‌آیند اما عده‌ای به دلایل مختلف کارت معافیت دریافت می‌کنند ولی سایرین مشمول به حساب آمده و برای خروج از کشور باید مواردی را پشت سر بگذارند.

مشمولین می‌توانند از طریق سفر‌های علمی، زیارتی، سیاحتی، ورزشی، مطالعاتی، کاری–ماموریتی و دوره‌های مشترک از کشور خارج شوند و البته این کار نیز نیازمند اقداماتی هست. مشمولین برای خروج از کشور براساس سفری که قصد انجام آن را دارند، باید مبلغی را به عنوان وثیقه به بانک بسپارند. این میزان برای سفر‌های علمی ۸ میلیون تومان پول نقد یا ضمانت نامه بانکی هست. مشمولین در سفر‌های سیاحتی باید ۱۵ میلیون تومان پول (یا ضمانت) ‌به عنوان وثیقه قرار دهند و در سفر‌های زیارتی به عراق و عربستان نیز این میزان ۳ میلیون ریال وجه نقد هست. اما مشمولینی که قصد خروج از کشور به دلیل سفر دوره‌های مشترک را دارند، باید ۱۵ میلیون تومان وجه نقد را به عنوان وثیقه نزد بانک قرار دهند.

اما باید بدین نکته نیز توجه داشت که مشمولین برای خروج از کشور نباید غیبت داشته باشند. دانشجویان مشمولی که مایل به دریافت گذرنامه برای سفر مطالعاتی هستند، در مقطع کارشناسی ارشد می‌توانند ۶ ماه و در مقطع دکتری ۱۲ ماه خارج از کشور باشند.

مشمولین بعد از ورود به کشور نیز برای دریافت مبلغ وثیقه باید خودشان در محل وظیفه عمومی حضور داشته باشند.

منبع : epolice.ir

دانلود آهنگ مسعود صادقلو ما به هم میایم