هسترس زنان؛ ۱۰ تاثیر مخربی که هسترس می‌تواند بر روی بدن خانم‌ها بگذارد

۱۵ آذر ۱۳۹۶ دریافت

زنان و مردان در شرایط هسترس‌زا واکنش‌های متفاوتی از خود نشان می‌دهند. جالب هست بدانید تصویر‌العمل خانم‌ها در مقابل هسترس، با تصویر‌العمل آقایان، تفاوت‌های فاحشی دارد. همچنین تأثیر هسترس روی سلامت خانم‌ها با تأثیر آن بر سلامت آقایان متفاوت هست. تحقیقات نشان داده‌اند زنان در پاسخ‌های عاطفی خود به هسترس با مردان تفاوت دارند. علاوه‌براین، ممکن هست عوارض هسترس های حاد و مزمن بر سلامت جسمی و روانی آنان عمیق‌تر باشد. با ما باشید تا با تاثیر هسترس زنان بر روی بدن آنها آشنا شوید.

هنگامی که در شرایط هسترس‌زا قرار می‌گیریم، بعضی هورمون‌ها در بدن ما شروع به ترشح می‌کنند. هورمون کورتیزول یکی از این هورمون‌ههست. این هورمون روی سیستم ایمنی، دستگاه گوارش، پوست و سایر ارگان‌های بدن ما اثر می‌گذارد. پژوهش‌ها نشان می‌دهند نحوه‌ی ترشح کورتیزول در شرایط هسترس‌زا بین زنان و مردان متفاوت هست. هسترس تقریبا روی تمام ارگا‌ن‌های بدن ما اثر می‌گذارد و ممکن هست از جنبه‌های مختلفی سلامتی ما را به‌خطر بیندازد. در پاسخ به هسترس و با تولید هورمون کورتیزول، سطح انرژی بدن به‌صورت موقت بالا می‌رود و در پی این افزایش انرژی، فعل‌وانفعالاتی در سیستم گوارشی و ایمنی بدن صورت می‌گیرد. به‌هم‌خوردن تعادل هورمون‌ها در زنان اثرات خاصی دارد که ممکن هست سلامت آنها را در درازمدت یا کوتاه‌مدت تحت‌تأثیر قرار دهد. در ادامه‌ی این مطلب، ۱۰ اثر فیزیولوژیکی و روانی هسترس بر سلامت زنان را با هم مرور خواهیم کرد.

۱. کاهش میل جنسی

به‌اعتقاد دکتر ایرون گلدهستاین، در مواجهه با اتفاقات هسترس‌زا، مثل شروع شغلی تازه یا زندگی در شهری جدید، میزان تمایلات جنسی در زنان کاهش می‌یابد. علت حرکتز این مسئله این هست که با افزایش میزان ترشح کورتیزول در شرایط هسترس‌زا، سطح هورمون‌های جنسی کم می‌شود.

۲. قاعدگی‌های نامنظم

هسترس زنان

هسترس شدید و طولانی‌مدت، می‌تواند به‌میزان قابل‌توجهی تعادل هورمون‌ها را به‌هم بریزد. همین عدم‌تعادل ممکن هست منجر به مشکلاتی ازقبیل قطع، تأخیر یا نامنظمی در عادات ماهیانه‌ی خانم‌ها شود. پژوهشگران معتقدند زنانی که شغل‌های پرهسترس دارند، ۵۰درصد بیشتر از زنانی که شغل‌شان هسترس‌زا نیست، دوره‌های قاعدگی کوتاه‌مدت (کمتر از ۲۴ روز) خواهند داشت.

۳. آکنه

افزایش سطح کورتیزول در بدن، موجب افزایش ترشح چربی و درنتیجه حرکتز آکنه خواهد شد. طبق پژوهشی که در سال ۲۰۰۳ صورت گرفت، دانشجویان دختر در دوران امتحانات به‌علت بالابودن هسترس، بیشتر دچار آکنه می‌شوند.

۴. ریزش مو

یکی از علت‌های ریزش مو، عدم‌تعادل فیزیولوژیکی هست که درنتیجه‌ی هسترس شدیدِ عاطفی و روانی رخ می‌دهد. هسترس ممکن هست چرخه‌ی زندگی مو را مختل کند و باعث شود موها وارد مرحله‌ی ریزش شوند. البته در طول دوره‌های هسترس‌زا یا بلافاصله بعد از آن، ریزش مو نخواهید داشت؛ ریز‌ش‌های ناشی از هسترس معمولا ۳تا۶ ماه بعد از مواجهه با شرایط هسترس‌زا رخ می‌دهند.

۵. اختلال در هضم غذا

اختلال در هاضمه- هسترس زنان

هسترس‌های طولانی‌مدت موجب افزایش اسید معده می‌شوند و روی دستگاه گوارش اثر می‌گذارند. افزایش اسید معده موجب ناراحتی و سوءهاضمه و در موارد وخیم‌تر منجر به حرکتز زخم معده و سندرم روده تحریک پذیر می‌شود. کاهش و کنترل هسترس از عوامل کلیدی در حفظ سلامت دستگاه گوارش هست.

۶. افسردگی

زنان دو برابر مردان در معرض افسردگی قرار دارند. محققان برای کشف علت این موضوع، درباره‌ی تفاوت‌های زنان و مردان در مقابله با هسترس و پاسخ به آن، تحقیق کرده‌اند. نتایج حاکی از این هست که سطح بالای کورتیزول ناشی از هسترس بلندمدت، هسترس شغلی یا هسترس‌های شدید در موقعیت‌های دشوار زندگی مثل مرگ یا طلاق می‌تواند موجب افسردگی شود.

۷. بی‌خوابی

همه‌ی ما با حس ناخوشایند بی‌خوابی آشناییم. حتما برای شما هم اتفاق افتاده هست که هنگام خواب، بارهاوبارها اتفاقات آن روز را در ذهن خود مرور کنید و این ذهنِ درگیر و ناآرام، مانع خواب شما شود. حتما می‌دانید که هسترس یکی از دلایل اصلی بی خوابی هست و بی‌خوابی نیز مشکلاتی مثل عدم تمرکز، بی حوصلگی و افت انرژی در طول روز را به‌دنبال دارد.

۸. افزایش وزن

پژوهش‌های انجام‌شده نشان می‌دهند کورتیزولِ بیشتر، با نسبت کمترِ دور کمر به دور باسن مرتبط هست (به‌عنوان‌مثال، چاقی در اطراف ناحیه شکم). هسترس زیاد باعث افزایش اشتها و تمایل زیاد به مصرف مواد قندی و شیرین و درنتیجه بالارفتن وزن می‌شود.

کاهش باروری - هسترس زنان

مطالعات اخیر نشان می‌دهند سطح بالای آنزیم آلفا آمیلاز (آنزیم مرتبط با هسترس) در بدن خانم‌ها باعث ایجاد مشکل و تأخیر در بارداری می‌شود. البته اثبات وجود رابطه‌‌ای دقیق میان هسترس و باروری نیازمند تحقیقات بیشتری هست.

۱۰. افزایش احتمال سکته‌ی مغزی و حملات قلبی

طبق پژوهشی که در سال ۲۰۱۲ روی ۲۲هزار زن صورت گرفت، احتمال وقوع سکته‌ قلبی در زنانی که در محل کار در معرض هسترس شدید قرار دارند، نسبت‌به زنانی که در مشاغل کم‌هسترس فعالیت می‌کنند، ۴۰درصد بیشتر هست. سکته مغزی نیز در میان افرادی که زندگی پرهسترسی دارند، شایع‌تر هست. احتمال باروری در زنانی که بیشترین سطح آنزیم آلفا آمیلاز در بدن آنها وجود دارد، ۱۲درصد کمتر از زنانی هست که کمترین میزان این آنزیم را در دوران قاعدگی دارند.

آیا شما هم تجربه‌ی هسترس و مشکلات ناشی از آن را دارید؟ راهکارهای خودتان برای مدیریت هسترس را با ما و سایر مخاطبان وبسایت ناول دانود در میان بگذارید.

دانلود آهنگ مسعود صادقلو ما به هم میایم