چگونه برنامه‌نویسی را شروع کنیم؟

۲۲ شهریور ۱۳۹۶ دریافت

شاید شما که در حال مطالعه‌ی این آموزش هستید یکی از افراد علاقه‌مند به برنامه ‌نویسی بوده و بارها این سوال را از خود پرسیده‌اید که چگونه باید برنامه‌نویسی را شروع کنم؟ چگونه می‌توانم برنامه‌های دلخواه خود را نوشته و ایده‌هایی که در ذهن دارم را به برنامه تبدیل کنم؟ کدام زبان برنامه‌نویسی را انتخاب کنم؟

در این سری آموزش‌ها قصد داریم به تمامی این سوالات پاسخ داده و به صورت کامل راه صحیح برنامه‌نویس شدن را به شما بیاموزیم، در ادامه با همیار آی‌تی همراه باشید تا با هم به دنیای برنامه‌نویسان سفر کرده و پاسخ تمامی سوالات خود را بیابیم!

الفبای برنامه‌نویسی , چگونه برنامه‌نویسی را شروع کنیم؟, همیار آی تی

در همین ابتدای کار باید به شما بگوییم اگر واقعا به برنامه‌نویسی علاقه‌مند هستید این آموزش را دنبال کنید، چرا که به جرئت می‌توان گفت مهم‌ترین عامل موفقیت شما در این زمینه داشتن علاقه و گذاشتن زمان برای اینکار هست!

هدف ما از برنامه‌نویسی این هست که خوهسته‌های خود را به رایانه منتقل کنیم، اما باید به شما بگوییم رایانه مانند شخصی می‌ماند که هیچ چیز نمی‌داند! شما باید تمام در‌خوهست‌های خود را مرحله به مرحله به او بگویید وگرنه مطمئنا دچار اشتباه خواهد شد، به همین دلیل می‌گوییم شما باید به اندازه‌ی کافی صبر و حوصله داشته باشید تا بتوانید خوهسته‌های خود را به این “ماشین کند ذهن” بفهمانید!

هرچند در اکثر زبان‌های برنامه‌نویسی توابع و متدهای آماده‌ی بسیاری وجود دارد که شما می‌توانید بعدها در برنامه‌ی خود  به راحتی از آن‌ها هستفاده کنید، اما در این مجموعه آموزش‌ها ما قصد داریم از شما یک برنامه‌نویس حرفه‌ای بسازیم در نتیجه سعی می‌کنیم اصول اولیه را نیز به صورت کامل به شما آموزش دهیم، به گونه‌ی که خودتان بتوانید به راحتی توابع مورد نیاز خود را نوشته و در برنامه‌تان از آن‌ها هستفاده کنید!

اگر با کامپیوتر و نحوه‌ی کار آن آشنایی نسبی دارید که هیچ، اما اگر در این زمینه اطلاعات چندانی ندارید به شما توصیه می‌کنیم در ابتدا مقاله‌ی تاریخچه‌ی کامپیوترها را مطالعه کرده و سپس ادامه‌ی این نوشته را دنبال کنید.

با دسته‌بندی زبان‌های برنامه‌نویسی آشنا شوید

در حالت کلی سه دسته زبان برنامه‌نویسی وجود دارد، که شامل زبان‌های سطح بالا، زبان سطح میانی و زبان سطح پایین می‌باشد، در ادامه به توضیح آن‌ها می‌پردازیم:

  • زبان‌های سطح بالا: این دسته از زبان‌های برنامه‌نویسی شباهت بسیار زیادی به زبان انسان داشته و به راحتی توسط انسان‌ها قابل درک هستند، به همین دلیل به آن‌ها زبان سطح بالا (نزدیک به زبان انسان) می‌گوییم، به شدت به شما توصیه می‌کنیم اگر برای اولین بار قصد برنامه‌نویسی دارید به سراغ این زبان‌ها حرکتید (جاوا، پایتون، سی‌شارپ، آبجکتیو سی و… جزو زبان‌های سطح بالا هستند)

  • زبان‌های سطح پایین: این‌گونه زبان‌ها به طور قابل توجهی برای انسان غیر قابل درک بوده و بیشتر به زبان ماشین شباهت دارند، هرچند فهم آن‌ها برای رایانه آسان‌تر هست، اما از آنجایی که صحبت کردن با زبان انسان برای ما راحت‌تر هست به همین دلیل اکثر افراد سعی می‌کنند از دسته‌ی اول (زبان‌های سطح بالا) هستفاده کنند، اگر قصد دارید به طور مستقیم با سخت‌افزار صحبت کنید باید به سراغ این دسته از زبان‌ها حرکتید، در غیر این صورت به شما توصیه می‌کنیم از همان دسته‌ی اول هستفاده کنید (زبان اسمبلی جزو زبان‌های سطح پایین به حساب می‌آید)

  • زبان‌های سطح میانی: همان‌گونه که از نام این دسته پیدهست این زبان‌ها چیزی بین زبان‌های سطح بالا و زبان‌های سطح پایین هستند، این زبان‌ها علاوه بر اینکه به زبان انسان نزدیک‌اند در عین حال برای برقراری ارتباط مستقیم با سخت‌افزار نیز مناسب هستند، اگر وقت و حوصله‌ی زیادی دارید و می‌خواهید از پایه برنامه‌نویسی را بیاموزید می‌توانید به سراغ این دسته از زبان‌ها حرکتید (سی، سی‌پلاس‌پلاس و… جزو زبان‌های سطح میانی به حساب می‌آیند)

زبان انگلیسی خود را تقویت کنید

هرچند که بدون آن هم می‌توانید وارد دنیای برنامه‌نویسی شوید اما از آنجایی که ما با زبان‌های برنامه‌نویسی سطح بالا کار می‌کنیم شدیدا به شما توصیه می‌کنیم در اولین گام سعی کنید سطح زبان انگلیسی خود را به حد قابل قبولی برسانید، لازم نیست برای برنامه‌نویس شدن مدرک آیلتس زبان انگلیسی داشته باشید ولی اگر آشنایی نسبتا مناسبی با زبان انگلیسی داشته باشید کار شما بسیار راحت خواهد بود و به راحتی می‌توانید با توابع و دستورات برنامه‌نویسی ارتباط برقرار کنید، به یاد داشته باشید زبان تخصصی دنیای آی‌تی زبان انگلیسی هست، به همین دلیل با دانستن زبان انگلیسی سرعت پیشرفت شما به طرز چشم‌گیری افزایش خواهد یافت!

با مبانی دنیای آی‌تی آشنا باشید

اگر قصد دارید یک برنامه نویس حرفه‌ای شوید، به شما توصیه می‌کنیم در حد قابل قبولی با مبانی دنیای آی‌تی و فناوری آشنا باشید، هرچند لازم نیست یک مهندس آی‌تی باشید، تنها اگر آشنایی نسبی با مفاهیم کامپیوتر، سخت‌افزار، نرم‌افزار، نحوه‌ی عملکرد حافظه‌ی رم و پردازنده در اجرای دستورات و… داشته باشید کافی هست!

این آشنایی می‌تواند به شما در درک مفاهیم برنامه‌نویسی کمک قابل توجهی کرده و سرعت پیشرفت شما را در این حرفه افزایش دهد.

با مفهوم الگوریتم و فلوچارت آشنا شوید!

هر چند دو مورد قبلی تنها سرعت شما را برای برنامه‌نویس شدن افزایش می‌دادند، اما باید بگوییم آشنایی با مفهوم الگوریتم و فلوچارت و هستفاده از آن‌ها از اهمیت ویژه برخوردار هست، شما قصد ندارید تنها یک کدنویس صرف باشید و بدون درک دستورات تنها آن‌ها را پشت سر هم بنویسید، ما قصد داریم در این مجموعه از آموزش‌های همیار آی‌تی از شما یک برنامه‌نویس حرفه‌ای بسازیم، بنابراین اکیدا به شما توصیه‌ی می‌کنیم قبل از شروع هر چیزی با مفهوم الگوریتم و فلوچارت آشنا شوید، برای آشنایی با این عناوین به مجموعه‌ آموزش‌های الگوریتم و فلوچارت در همیار آی‌تی مراجعه کنید.

آیا لازم هست برای برنامه‌نویسی به کلاس حرکتم؟

اگر واقعا به برنامه‌نویسی علاقه‌مند بوده و برای یادگیری آن مصمم باشید احتیاجی به کلاس رفتن نخواهید داشت، چرا که ما در این سری آموزش‌ها تمام مفاهیم و اصول برنامه‌نویسی را از پایه و به صورت پروژه محور به شما آموزش خواهیم داد، اما اگر فکر می‌کنید ممکن هست در میانه‌ی راه تنبلی به سراغ شما بیاید و از زیر تکالیفتان شانه خالی بکنید توصیه می‌کنیم حتما به کلاس حرکتید! 

در هر صورت قرار گرفتن در جمع تعدادی انسان هم‌فکر با شما (کارآموزان برنامه‌نویسی) می‌تواند انگیزه‌ی شما را برای یادگیری بیشتر کند، اما اگر فکر می‌کنید انگیزه‌ی کافی برای این‌کار را دارید احتیاجی به کلاس رفتن نخواهید داشت و می‌توانید اینجا تمام ریز‌ه‌کاری‌های مورد نیاز برای برنامه‌نویس شدن را به رایگان یاد بگیرید!

به انتهای این بخش از مجموعه آموزش‌های الفبای برنامه‌نویسی رسیدیم، در آموزش‌های بعدی به بررسی سایر مفاهیم شامل انتخاب زبان برنامه‌نویسی مناسب، شروع کدنویسی و… می‌پردازیم، برای مطالعه‌ی ادامه‌ی آموزش‌ها به صفحه‌ی الفبای برنامه‌نویسی مراجعه کنید.

اگر سوال، انتقاد یا پیشنهادی در مورد این سری از آموزش‌ها دارید، خوشحال می‌شویم آن‌ها را از بخش نظرات با ما و دیگر کاربران به اشتراک بگذارید.

 

در ضمن شما می‌توانید با پیوستن به کانال تلگرام همیار آی‌تی تمام آموزش‌های سایت را به صورت رایگان در تلگرام خود دریافت کرده و دانش خود را در زمینه‌ی آی‌تی و کامپیوتر افزایش دهید!

دانلود آهنگ مسعود صادقلو ما به هم میایم