چگونه به اهداف خود برسیم ؟ ( ۱۰ گام تا رسیدن به هدفهایمان )

۱۶ آذر ۱۳۹۶ دریافت

چگونه به هدف خود برسیم؟ آیا شما هم از آن دسته افرادی هستید که اهداف و خوهسته هایتان را برنامه ریزی می کنید ولی در میانه راه دلسرد و یا کم انگیزه می شود و همانجا رهایش می کنید؟ چه کمبود هایی در راه رسیدن به اهداف خود دارید؟ با ما در هاو کن یو همراه باشید تا به گفته متخصصین و البته کارشناسان نکاتی را ذکر کنیم که به واسطه آن ها رسیدن به اهدافتان با احتمال و درصد و البته پشت کار بیشتری همراه باشد.

  به طور کلی مسئولیت پذیری عمده عملی هست که شما را در مسیر اهدافتان قرار می دهد. و راهکار هایی که در ادامه می آیند به شما در به کار گیری قدرت مسئولیت پذیری کمک می کند تا به هدفی که دارید دست یابید. بی شک از مهم ترین خصایص در دستیابی به اهداف اشتیاق، هوش و جرئت انجام کار هست اما تمامی این صفات در مقایسه با چیزی که هر یک از ما برای موفق شدن در زندگی به آن احتیاج داریم رنگ می بازد و آن خصیصه چیزی نیست جز “مسولئیت پذیری”.

قبل از آن که به سراغ راهکار ها حرکتیم نوسینده قصد دارد دهستان مشهوری را برای شما نقل کند. شاید از کودکی دهستان “جادوگر شهر اُز (The Wizard of OZ ) را به یاد داشته باشید.  دهستان در مورد شخصیت های مختلفی هست که همگی علی الرغم میلشان دچار مشکلات و مسائلی شده اند که ماورای قدرت کنترلشان هست. دُرُتی دختری هست که به وسیله یک طوفان از مزرعه اش به بیرون پرتاب شده هست و حالا در یک دنیای فانتزی گیر کرده هست. مترسکی که سازنده اش در ساختن مغزش مضایقه کرده و حالا مجبور هست زندگی کسالت باری را در میان کلاغ ها و ذرت ها داشته باشد. شیری که جرئت و جسارت کافی نداشته و مجبور هست از زندگی که مستحق آن هست چشم بپوشد. و مرد حلبی که در جایش می پوسد چون قلبی ندارد تا بتواند حرکت کند. همه این افراد که خود را قربانی کمبود هایشان می دانند از خود نا امید شده و راه خود را به سمت سرزمین اُز می پیمایند تا شاید در آنجا جادوگری توانا بتواند مشکلاتشان را حل نماید.

هدف از این دهستان و هدف راهکار هایی که در ادامه ما برای شما در هاو کن یو می آوریم در واقع یکسان هست.

اجازه ندهید شرایطی که در آن قرار گرفته اید و کمبود هایی که دارید به شما بگوید چگونه هستید و باید چه کار کنید.

به بیان دیگر امیدتان به آینده موفق آمیز را به انتظار یک جادوگر توانا گره نزنید. باور به هر کسی یا هر چیزی غیر از خودتان برای رهایی دادن شما از مشکلات تنها نتیجه ای که خواهد داشت این هست که قدرت تفکر روشن، خلاق و سریع را از شما می گیرد. به جای این که منتظر کس دیگری باشید خودتان مسئولیت شکل دادن به شرایطتان را بگیرید تا تغییری بزرگ را در زندگیتان احساس کنید.

این تغییر چه در مقیاس کوچک باشد و چه در مورد تمام زندگی شما راهکار های زیر میتوانند به شما در دستیابی به یک نتیجه مطلوب کمک کنند. در ادامه با شما کاربران این ۱۰ مورد با مرور می کنیم.

۱تعریف خود از مسئولیت پذیری را روشن کنید


آیا حتی کلمه  “مسئولیت پذیری ” نیز شما را به وحشت می اندازد؟ تعریف این کلمه در فرهنگ لغت دیدگاه منفی نسبت به واژه مسئولیت پذیری” در ذهن ایجاد می کند.”قابل جوابگویی ، پاسخ گویی، توضیح پذیری، قابلیت هستدلال شدن” و ازین دست کلماتی هست که ممکن هست در تعریف واژه مسئولیت پذیر در ذهن تداعی شود.

اما بهتر هست تا به “مسئولیت پذیری ” به عنوان یک هدیه یا موهبت نگاه کنید. مسئولیت پذیری در واقع صادق بودن شما با خودتان و هدفتان هست. موهبتی هست که می تواند دیدگاه شما را تغییر داده تا به موفقیت نزدیک شوید.

۲هدفتان به عنوان مسئله زندگی بدانید


زمانی که شما در رفتارتان و عملتان خلاق تر و مصمم تر باشید راهکار هایی را پیدا می کنید که تا قبل از این گمان میکردید از دسترس شما خارج هستند. هر مسئله ی غیر قابل حل و یا هدف دست نیافتی کع پیش رو دارید احتمالا اهمیتی به اندازه مرگ و زندگی ندارد اما زمانی شما همه جوانب را طوری در نظر میگیرد که انگار همه چیز به حل این مسئله یا رسیدن به هدف بستگی دارد خود به خود راهکار های خلاقانه تری به ذهنتان می رسد.

۳زمانی که نمی توانید شرایط را کنترل کنید، به شرایط هم اجازه ندهید شما را کنترل کنند


در سال ۲۰۱۲ در مالی ارتش به کاخ ریهست جمهوری یورش برد و دموکراسی ۲۰ ساله این کشور آفریای غربی را زیر و رو کرد. در این آشفتگی نیرو های نظامی مسلمان دو سوم کشور را تحت کنترل گرفتند و انتخابات های پیش رو را منحل اعلام کردند.

یاه ساماک (Yeah Samake)  شهردار شهرکوچکی که  ۶۵ کیلومتر با محل کودتا فاصله داشت میگوید :” زمانی که کودتا اتفاق افتاد لحظه ی غم انگیزی بود. من به اتاق نشیمن آمدم و روی مبل افتادم. همسرم وقتی من را دید به من نهیب زد. من باورم نمی شد و به او گفتم :”الان احتیاج به همدردی دارم” و او تنها یک جمله به من گفت:”حرکت اون جا وکاری کن” “

چه شما خودتان از روی مبل بلند شوید یا کسی به شما نهیب بزند، مهم این هست که شما باید کاری انجام دهید.

۴باید اهداف تان را بیشتر از هزینه هایی که برایش می پردازید دوست داشته باشید


هر چیزی قیمتی دارد. این قیمت می تواند انرژی ،وقت، آرامش و یا منابع مختلف باشد. طبیعی هست که افراد ترجیح می دهند که هیچ هزینه ای برای چیزهایی که می خواهند نپردازند. اما در مورد موفقیت این کار غیر قابل قبول هست. درست مانند زمانی که بخواهید لاغر باشید اما حاضر نباشید غذای مورد علاقه تان را کنار بگذارید. موفقیت زمانی که آغاز می شود که هزینه اش را بپردازید.

۵دلسرد نشوید


همان طور که سیاره های بزرگ در اطراف خود جاذبه ایجاد می کنند مشکلات هم سعی در جذب کردن شما به سمت خودشان و دور کردن شما از هدفتان دارند. هر چه قدر مشکلات شما و هدفتان بزرگ تر باشد این نیرو نیز بیشتر هست. این نکته را بخاطر داشته باشید و تسلیم مشکلات نشوید.

۶هر تغییر بزرگ احتیاج به یک ضربه بزرگ دارد


جیم کری بازیگر و کمدین معروف در دوره ی کودکی به حدی فقیر بود که زمانی که پدرش شغلش را از دست داشت ناچار شدن در یک ون زندگی کنند. جیم حتی مجبور شدی تا مدتی را در یک چادر در حیاط خانه یکی از اقوامش سپری کند. اما او از خودش و آینده اش ناامید نشد.

یک شب جیم که در آغاز راه کارهای کمدی بود با تویوتای خود به بالای تپه های هالیوود میرود و همان طور که لس آنجلس را زیر نظر داشت برای خودش یک چک به مبلغ ۱۰ میلیون دلار می نویسد  و در چک قید می کند “برای خدمات بازیگری پرداخت شد”. او چک را در کیف پولش قرار می دهد.  جیم در واقع در آن لحظه عهد بین خودش را محکم کرد.در ۵ سال بعدی قولی که جیم به خودش داده بود به شهرت جهانی او ختم شد و در زمان اوج حرفه ای اش دست مزدی برابر با ۲۰ میلیون دلار داشت.

زمانی که شما قدرت درونی خود را کشف کنید می بینید که شما علاوه بر توانایی ایجاد واقعیت منحصر به فرد خودتان، الزام ایجاد این واقعیت را نیز دارید.

۷از دیگران نظر بخواهید


این ابدا به این معنی نیست که شما باید هستاد،همکار، دوست یا هر شخصی را از خود راضی کنید. شما تنها می خواهید نظر آن شخص را بدانید. ارزیاب شما نیاز دارد تا بداند بدون ترس از واکنش شما نظر خود را صادقانه به شما بگوید. این کار باعث می شود تا به نقاط کور موجود غلبه کنید و نتایج بهتری بگیرید.

۸از خودتان بپرسید که چقدر به اهداف خود پایبند هستید


زمانی که شما چیزی را اجاره می کنید کمتر به آن اهمیت می دهید زیرا آن چیز موقتی هست و ضرر چندانی متوجه شما نیست. اما زمانی چیزی را می خرید شما در واقع سرمایه گزاری های مختلفی را روی آن انجام می دهید که معمولا همراه با کمی فداکاری نیز هست. مثل زمانی که خودروی جدیدی می خرید وقسمتی از پول های پس اندازتان را برای خرید روکش صندلی آن صرف می کنید. اما مطمئنا کمتر کسی هست که به روکش های صندلی اتوبوس اهمیت داده باشد.

رویکرد شما به هدفتان نیز همین طور هست. هر چقدر به هدفتان پایبند تر باشید بیشتر هزینه می کنید.

۹آماده باشید تا دست هایتان گِلی شوند


رسیدن به راه حل مانند کندن زمین برای پیدا کردن طلا هست. جویندگان طلا در دنیای مدرن امروز علاوه بر رقابت با یکدیگر، با زمان و طبیعت نیز میجنگند. جویندگان طلا قبل از شروع کار ابتدا باید ۲ تا ۴ متر گل وسنگ را جابه جا بکنند. پس از این قسمت اصطلاحا به “خاک سودآور” (در اصطلاح به خاکی گویند که احتمالا در آن طلا یافت می شود) می رسند.در نهایت باید چند ده کیلوگرم خاک را تنها برای یافتن چند مثقال طلا از میان بردارند.

دست یابی به هدف هم همین طور هست. پس در برابر سختی ها متوفق نشوید و به نتیجه فکر کنید.

۱۰انجامش دهید


ناول دانود می توان این کار را کرد؟ ناول دانود می شود از مسئولیت پذیری به نفع خود هستفاده کرد؟

تنها رمز جادویی برای این کار تصمیم گرفتن و انجام دادن آن هست.

شما میتوانید به رویا هایتان دست یابید یا خود را در گروه افرادی قرار دهید که همه چیز را سرزنش می کنند.. موفقیت از درون شما سرچشمه میگیرد. برای موفقیت هیچ جادو و یا راهکار خارق العاده ای وجود ندارد. تنها یک راهکار ساده برای موفقیت لازم هست و آن بالا بردن مسئولیت پذیری خود شما هست.

 

Like

Like
Love
Haha
Wow
Sad
Angry

دانلود آهنگ مسعود صادقلو ما به هم میایم