چگونه خودرو خود را به بالاترین قیمت و سریع بفروشیم ؟

۲۶ فروردین ۱۳۹۷ دریافت

ناول دانود ماشین خود را با قیمت خوب بفروشیم؟ شاید شما دوست داشته باشید ماشین خود را بعد از گذشت چند سال یا حتی چند ماه در معرض فروش قرار دهید. احتمالا به فکر بنگاه معاملات خودرو می افتید. اما خوب هست دست نگه دارید چون اگر خودتان ماشین را بفروشید پول بیشتری نصیبتان خواهد شد. فروش ماشین دست دوم هم مثل فروش هر کالای دست دومی مستلزم رعایت نکاتی هست که در این مقاله می خواهیم آنها را با شما در میان بگذاریم. با هاو کن یو همراه باشید.

برای اینکه ماشین خود را خودتان بفروشید، می توانید از ماشبن خود تصویر بگیرید و آنها را در وبسایت های آگهی خودرو قرار دهید. به عنوان مثال یکی از مواردی که حتما می‌تواند به کمک شما بیاید این هست که تا می توانید از ماشین خود و مخصوصا تایرهای آن تصویر  بگیرید و در وبسایت و یا حتی شبکه های اجتماعی که عضو هستید قرار دهید.

چرا بهتر هست از تایر تصویر بیندازید؟ چون معمولا راننده ها هنگام پارک دوبل تایر و قاپ آن را به جدول می کوبند و این باعث لطماتی به تایر و قاپ می شود. خریدارانی هستند که نمی خواهند هنگامی که ماشین را از شما خریدند پول برای تعمیرو تعویض این ناحیه از ماشین صرف کنند. بنابراین حتما حوهستان به تایرها و قاپ آنها باشد و تصویر بیندازید تا خریداران مطمئن شوند که این قطعات خودرو مشکلی ندارند و در وضعیت خوبی به سر می برند.

اما در ادامه ۱۰ نکته ی مهم را با شما در میان می گذاریم که می توانید از آنها برای فروش ماشین دست دوم خود هستفاده کنید:

۱عیوب مکانیکی را بر طرف کنید


خودتان را جای خریدار بگذارید. آیا دوست دارید ماشینی به شما قالب شود که مشکلات متعدد دارد؟ بنابراین اگر خودرو شما مشکلی هرچند کوچک دارد آن را به تعمیرگاه ببرید تا برطرف شود. تخمین هزینه ی تعمیرات را هم در ذهن داشته باشید تا به خریدار اعلام کنید.

۲خودرو را معاینه فنی کنید


ماشین را به گاراژ ببرید تا کاملا معاینه فنی شود و از صحت تایرها، چراغ ها و ترمز اطمینان حاصل نمایید. از تعمیرکار بخواهید تا روغن و سایر مایعات را پر کند. چراغ ها را تعمیر کند و لهستیک ها را هم باد کند. به یاد داشته باشید که در کشور ایران خودرو های با سن بالای ۵ سال حتما باید کارت معاینه فنی را از مراکز معاینه فنی اخذ کنند. در غیر این صورت احتمالا خریدار این موضوع را به شمما گوشزد خواهد کرد و در صورت خرید خودرو مقداری از پول پرداختی را بابت هزینه های دریافت کارت سلامت فنی خودرو، کسر خواهد نمود.

ضمنا حتی اگر قصد فروش خودرا نیز ندارید، اگر صاحب یک خودرو قدیمی تر از ۵ سال هستید، حتما معاینه فنی را بگذرانید. چرا که در صورت بررسی پلیس راهنمایی و رانندگی جریمه خواهید شد. پس بهتر هست در هر حالتی به فکر معاینه فنی باشید.

۳گزارشی از تاریخچه ی ماشین تهیه کنید

خریدار معمولا دوست دارد گزارشی از ماشین داشته باشد. ممکن هست ماشین را به خوبی بشناسید اما خطاهایی وجود داشته باشد که مشتریان را فراری دهد. گزارش را بخوانید و اگر خطایی ملاحظه کردید با شرکت سازنده تماس بگیرید. اگر خودرو شما سابقه سرقت داشته هست حتما آن را به خریدار یادآوری کنید تا در آینده برای او مشکل ساز نشود.

۴ماشین را تمیز کنید


هیچ کس از ماشین کثیف و بدبو خوشش نمی آید. زیر و بم خودرو را تمیز کرده و بشویید. از دستگیره گرفته تا اطراف موتور. هوای داخل ماشین ممکن هست بدبو باشد و مثلا بوی سیگار یا سگ و گربه بدهد. اگر هستیکری روی شیشه ها یا بدنه ی ماشین وجود دارد حتما آنها را بردارید. به روکش صندلی ها توجه کنید. اگر روکش ها کهنه و نامرتب هستند، آنها را از صندلی بیرون بکشید. برای اینکه خودرو شما جلوه پاکیزه تری به خود بگیرد میتوانید با مراجعه به یک کارواش از آن درخوهست صفر شویی خودرو را بدهید.

اگر میخواهید خودتان خودرو را تمییز و حرفه ای بشویید مقالات  زیر می‌تواند برایتان جالب و مفید باشد.


۱. چگونه سقف خودرو را تمییر کنیم ؟

۲. چگونه لهستیک خودرو را درست و حرفه ای بشوییم؟

۳. چگونه موتور را مانند روز اول تمیز کنیم؟


اگر ماشین بیرون پارک هست ممکن هست پر از گرد و خاک شده باشد. بنابراین هنگامی که در معرض فروش هست هر هفته یکبار آن را کاملا بشویید. اگر هم وقتی در معرض فروش هست دارید از آن هستفاده می کنید داخلش را هم مرتبا تمیز کنید.


چگونه ماشین را حرفه ای بشوییم؟


۵تا می توانید از ماشین تصویر بگیرید


برای بازاریابی فروش ماشین خود تا می توانید از آن تصویر بگیرید. از تمام زوایا تصویر تهیه کنید. هر ویژگی خاصی که ماشین دارد از نمای نزدیک تصویر بگیرید: ویژگی هایی مثل صفحه ی مسیریابی و نقشه ی جی پی اس، آنتن رادیویی، پخش کننده ی دی وی دی. از صندلی ها به صورت خوابیده و عادی تصویر بگیرید. بهترین زمان برای تصویر گرفتن از لحاظ نور، اواخر عصر هست.

۶مشخصات ماشین را بنویسید

در چند پاراگراف ماشین را توصیف کنید و مدل، مقدار کیلومتر کارکرده، وضعیت، ویژگی ها و سوابق منحصر به فردش را بنویسید تا خریدار درک کاملی از آن پیدا کند. اگر با ماشین تصادف کرده اید آن را همراه با تعمیرات انجام شده ذکر کنید و بیان کنید که آیا آن تصادف هنوز مشکلاتی برای خودرو ایجاد می کند یا نه. تصادفات و مشکلات مربوط به زیبایی ماشین معمولا باعث جوش نخوردن معامله نمی شوند اما توصیف غیرصادقانه و فریب خریدار حتما شما را به جایی نخواهند رساند. توصیف مختصر اما کامل و صادقانه بنویسید.

۷قیمت رقابتی تعیین کنید


تعیین قیمت برای ماشین دست دوم امر مهمی هست. اگر خودتان می فروشید خریدار از شما انتظار چند درصدی تخفیف دارد. اگر قیمت بالا اعلام کنید قطعا مشتری پیدا نمی شود. در خودرو هایی که در بازار زیاد موجود هستند یا به اصطلاح “رند بازار” هستند، با قیمت حتی ۵۰ هزار تومان پایین تر میتوانید به سرعت خودروتان را بفروشید.

۸آگاهی بدهید

برای ماشین دست دوم خود باید تا می توانید آگهی منتشر کنید. چه در رسانه های کاغذی و چه در اینترنت. خوشبختانه در این زمینه کمبودی نیست. وبسایت های بسیاری وجود دارند که میتوانید خودرو خود به علاوه اطلاعات و تصاویر آن را آپلود کرده و منتظر تماس های مشتریان باشید. اگر اهل اینترنت نیستید میتوانید آگهی خود را در روزنامه های بزرگ کشور با هزینه ای کم به چاپ برسانید.

یکی از مزایای مهم منتشر گردن آگهی این هست که میتوانید قیمت خودرو های دست دوم هم رده خود را بررسی کرده و قیمتی رقابتی نسب به آنها بدهید.

۹به تماس ها زود جواب دهید

وقتی مشتری تماس می گیرد در عرض چنددقیقه جواب او را بدهید. اکثر خریداران در آن واحد چند ماشین را می بینند و اولین فروشنده که تماس دهد معامله را برده هست. پس عجله کنید.

آیا شما هم قبلا ماشین دست دوم فروخته اید؟ چه نکاتی را می توانید با ما در میان بگذارید؟

Like

Like
Love
Haha
Wow
Sad
Angry

دانلود آهنگ مسعود صادقلو ما به هم میایم