چگونه همسفر خوش سفر باشیم ؟ ۱۰ راهکار عملی برای خوش سفر بودن

۲۵ فروردین ۱۳۹۷ دریافت

قطعا مسافرت کردن با دیگران برایتان آزمایشی سخت هست.  اصطلاحا بدون نظارت کردن بر فشار و درجه حرارت، همه چیز به سرعت می تواند به قدری  داغ شود که در یک لحظه باعث عصبانیت یک نفر شود. یادگیری  این که چگونه خوش سفر باشید، می‌تواند تا  از افتادن  اصطلاحا دوستی شما  و روند مسافرت شما در داخل شعله‌های آتش جلوگیری کند.

 در حقیقت همیشه این چیزهای کوچک هستند که باعث آزرده شدن کسانی که باهم در سفر هستند، می‌شوند و وجود این مشکلات  کوچک باعث خوب نگذشتن اوغات  سفر برای شما  نیز خواهند شد. بنابراین، کسی که یک بطری نوشیدنی  را در رختخواب شما ریخته و  یاا در همان روز اول ، هم پاسپورت خود و هم شما را گم کرده هست،  لزوما بدتر از کسی نیست  که تمام خمیر دندان شما را  هستفاده کرده هست و یا ارز رایجی جایی که هستید را از شما قرض گرفته و یا مدام کیف پول خود را جای می‌گذارد. در حقیقت، پیچیدگی های درهم دیگری (منظور مشکلات خیلی بزرگ‌تر)  نیز وجود دارند که که هر کدام برای خود دهستانی دارند. سایر مشکلات نیز فقط  فقط آزار دهنده هستند، اما غالبا هم غیر قابل تحمل هستند.

۱۰نکته زیر به شما کمک خواهند کرد تا روند سفر  خود را به اندازه کافی خوب نگه دارید و  یاد بگیرید که حتی در بحرانی‌ترین شرایط نیز همسفری  خوب بمانید.

۱در برخی موارد بهتر هست که غیبتان بزند!

حتی مادر شما نیز بعد از مدتی، احتیاج به هستراحت و کمی دوری از شما دارد، پس بر طبق همین قانون، بسیار منصفانه ‌هست که قبول کنید که همسفر شما نیز لازم دارد که کمی از وقت خود را بدون حضور شما بگذراند. به گفته Kathleen Boyce، یک معلم آمریکایی که در چین تدریس و زندگی می‌کند، هیچ لزومی ندارد که شما حتما همه چیز را با یک‌دیگر تجربه کنید. اطمینان حاصل کنید که هر چند وقت یکبار کمی  از همسفرتان جدا شوید.

می‌توانید تا در بعضی اوقات ناپدید شوید، مثلا برای رفتن  سریع به داروخانه و یا مغازه. و یا شاید هم برای زمانی طولانی‌تر، مثلا برای رفتن به موزه‌ای که هم‌سفرتان علاقه‌ای به دیدن آن ندارد و  یا یک گشت‌زنی شبانه در محلی نزدیک که مجذوب آن شده‌اید.

زمان‌ها و موقعیتهایی که دوست دارید در آن‌ها تنها باشید را کم و زیاد کنید. شاید دوست داشته باشید که یک روز صبح، قبل از این که هم‌سفرتان بلند شود، زودتر از خواب بلند شوید و  کمی بیرون رفته و بگذارید که او با آرامش در اتاق خلوت و آرامتان از خواب بلند شده و کمی  مطالعه کرده و یا  کمی تلویزیون تماشا کند و یا بدون این که کسی مزاحم او شود، کارهایی که دوست دارد را انجام دهد.

۲زمانی که از هم جدا هستید اوقات خوبی داشته باشید و زمانی که برگشتید آن را با هم‌سفرتان به  اشتراک بگذارید.


یکی از اهداف این که کمی وقتتان را جدا از بقیه بگذرانید این هست تا بتوانید کمی برای خودتان زندگی کنید. پس بیشترین بهره را از این زمان ببرید و هنگامی که برمی‌گردید، چیز ارزشمندی برای گفتن که به هم‌سفرتان هم  مرتبط باشد در نظر داشته باشید. مثلا اگر برای دیدن اهرام رفته‌اید ، زمانی که برگشتید بگویید که آنجا پر از شن و ماسه و پر از توریست بود. با این روش، این طور به نظر خواهد رسید که در مورد تنها رفتنتان و یا حتی در مورد این‌که مجبور شده اید تنها حرکتید، در حال شکایت هستید.

ایده‌ای دیگر برای زمانی که به تنهایی جایی می‌روید این هست تا کاری برای هم‌سفرتان انجام دهید.  مثلا برای او روزنامه، فیلتر قهوه، برخی غذاهای محلی، تمبرهای کارت پستالی و  یا هر چیزی دیگری که به نظرتان می‌رسد را بیاورید. قبل از این که محل را ترک کنید، بپرسید که آیا سایرین به چیزی احتیاج دارند و یا اتاق هتلتان را چک کنید، شاید ایده‌ای برای خریدن چیزی و یا سورپرایز بقیه به ذهنتان آمد.

۳خودتان  را با توجه به سبک همسفرتان تنظیم کنید


بعضی از مسافرین همیشه در حال تکاپو هستند و دوست دارند همیشه دنبال هیجان و تجربه کردن باشند و برخی دیگر دوست دارند  تا مکان هایی برای نشستن و تماشا کردن پیدا کنند. زمانی  که شما با افراد دیگری مسافرت می کنید، قطعا همیشه مدل‌هایتان با یک‌دیگر هماهنگ نخواهد بود. چگونگی کنار آمدن  با این موضوع در شرایط مختلفت، متفاوت خواهد بود . این تفاوت فقط ناشی  از افرادی که در آن سفر هستند نیست، بلکه به نوع سفر شما  نیز بستگی دارد.  (مثلا در پارک و شهربازی کارهای متفاوتی می‌توان انجام داد اما در کنار ساحل  این‌طور نیست.)  مورد بعدی مربوط به کارهای فردی می‌باشد که  هر فرد موظف به انجام آن‌ها هست. (قطعا این که زمان خود را صرف خوشگذرانی کنید امری عالیست، اما این که به پروازتان دیر برسید، تقریبا جرمی جدی هست!)

اگر نسبت به همه کارهایی که هم‌سفرتان انجام می‌دهد حساس هستید، بهتر هست که با او سفر نکنید و اگر این‌طور نیست، پس سعی کنید که سایرین را دریابید و درک کنید.۴زمانی که وقت حرکت کردن هست، حرکت کنید


این نکته  مسلما  امری بدیهست ، اما به قدری مهم هست تا به صورت مجزا حتما ذکر شود. روزی که قصد بازگشت دارید، و یا روزی که کلی برنامه دارید و یا روزی که قرار هست کاری که هم‌سفرتان خیلی دوست دارد را انجام بدهید، حتما این  کار را انجام دهید. قطعا هیچ چیز بدتر از شخصی نیست که برنامه سایرین را از بین می‌برد.  زمانی که شرایط بحرانی هست خودتان را خونسرد نگه دارید. بسیاری از مشکلات عذاب آور هنگام سفر، قابل پیش بینی هستند. مثلا ترافیک مسیر فرودگاه، شلوغی پارکینگ،  بازرسی بدنی و بازرسی بارها، پلیس امنیتی فرودگاه، تحویل گرفتن چمدان‌ها، اجاره کردن ماشین و تحویل گرفتن اتاق هتل. اطمینان حاصل کنید که اتاق شما تمیز هست و همه چیز کار می کند. در طول گذراندن کلیه این  مراحل، خونسرد باشید.

 

۵شما هم ایده بدهید


زمانی  که مشغول تصمیم گیری برای نقشه‌های سفرتان هستید، به سایرین نگویید که هر چیزی که دوست دارند انجام دهند. اگر دوست دارید که کاملا بی‌علاقه و فقط مطیع جمع باشید؛ از خود بپرسید که چرا با جمع سفر کرده‌اید؟   اگر خارج از برنامه سفرتان چیزی از هم‌سفرتان خوهستید  و ایده‌ای جالب داشتید که آن‌ها بدان گوش دادند، شما نیز در عوض آن، بعدا کاری برای آن‌ها  انجام دهید. هرگز داشتن یک نظر (و یا خیلی بدتر از آن، داشتن نظری خوب، اما امتناع از اشتراک گذاری آن) بار همه مسیولیت  را  بر روی دوش شما  نمی‌اندازد. (اگر سایرین در نظرسنجی شرکت نکنند و فقط ایده یک نفر را اجرا کنند ) و روند سفر خوب پیش نرود، فردی که ایده آن کار را داده هست ناخودآگاه احساس خوبی نخواهد داشت.

۶کاری را که در آن عالی هستید انجام دهید

آیا در خواندن نقشه عالی هستید؟ پس همان کار را انجام دهید. آیا به عنوان یک عکاس مهارت زیادی دارید؟ و یا  اگر بهترین سیگنال تلفن و اینترنت را دارید بیشترین جستجوهای اینترنتی لازم را شما بر عهده بگیرید. اگر صبح‌ها زود از خواب پا می‌شوید پس بهتر هست که شما برای سایرین قهوه درست کنید و نان صبحانه را تهیه کنید. اگر جوک‌های زیادی بلدید، می‌توانید بقیه را سر‌گرم کنید. در نهایت انتخاب و قضاوت با خودتان هست.

۷بدون اجازه به وسایل شخصی دیگران دست نزنید


قطعا رعایت کردن این نکته سیهستی خوب برای زندگی روزمره شما نیز خواهد بود و رعایت آن  هنگام مسافرت دو برابر (یا سه برابر و یا خیلی بیشتر) اهمیت پیدا می‌کند. به یاد داشته باشید، که این مسایل جزیی هستنید که بیشتر باعث به وجود آمدن اختلاف می‌شوند. خمیر دندان خالی شده، تیغه های هستفاده شده  و از این قبیل چیزها. لوازم شخصی خودتان را به همراه  داشته باشید.  قطعا این که وسیله‌ای در گوشه‌ای افتاده باشد بدین معنا نیست که آن وسیله متعلق به کسی نمی‌باشد.

۸سهم منصفانه خود را پرداخت کنید، اما بیش از آن پول ندهید

 بحث کردن در  مورد پول در حین سفر می‌تواند تا  باعث ایجاد اختلافاتی در رابطه شما شود. این امر برای عهده شمهست تا از این که هزینه‌هایتان را  پرداخت کرده باشید  و یا دنگ بقیه را جمع کرده باشید، اطمینان کسب کنید و باید این کار را طوری انجام دهید تا رفتارتان با سایرین در حین این انجام این کار‌، مانند رسیدگی به یک پرونده جنایی نباشد.


حتما بخوانید: ۱۰ اشتباه بزرگ و رایج در سفر کردن


Greg Hughes در این باره می‌گوید که:  پارتنرهای سفر خوب افرادی هستند که بر روی حساب کردن  خیلی دقیق و ریز، پافشاری نمی‌کنند. مسلما سفر کردن نیازمند خرج کردن هست. هدف از مسافرت لذت بردن از جاییست که به آن رفته‌اید  و هدف این نیست که مدام مشغول حساب و کتاب باشید و درباره خرج‌هایی که کرده‌اید با سایرین صحبت کنید. یک هم‌سفر خوب برخی چیزهای لازم را می‌خرد و بقیه هم باید مانند او باشند و در نهایت همگی باید به یک نسبت خرج کنند.

۹با شرایط کنار بیایید


بیش از حد برنامه ریزی کردن و بسیار مقید به آن ماندن، می‌تواند تا هدف کلی سفر  را که کمی از محدوده خود خارج شدن و تجربه کردن و دنیا را سیاحت کردن هست را از بین ببرد. هم‌سفران  خوب همیشه مایل به انعطاف پذیری با اتفاقات احتمالی در حین سفر هستند. اغلب چیزهایی هستند که باید درباره‌شان تصمیم گیری شود مانند جایی که در آن  غذا بخورید، تمایل به این که  به شهر جدیدی رفته و یا یک شب بیشتر در جایی که هستید بمانید. هم‌سفران خوب همیشه هنگام مواجه با اتفاقات ناگهانی خونسرد هستند.آنها همیشه برای اتفاقات غیر منتظره آماده هستند. بخش زیادی  از سفرهای سرگرم کننده، لذت بردن از تفاوت‌های کوچکی هست که یک مکان جدید با خود به همراه می‌آورد.

۱۰قضاوت نکنید.

ممکن هست که سلیقه زیباشناسی هم‌سفرتان نامعلوم باشد و یا عادت داشته باشد که برای درمان حال بدش حتما غذا بخورد و شما را با خود به فست‌‌فود بکشاند. این زندگیست و فقط زندگی شما مهم نیست و هم‌سفر شما نیز زنده هست. قطعا شما  مجبور نیستید که موقعیت های خطرناک و غیرمعمول را بپذیرید. اما اگر هیچ مشکل واقعی‌ای  وجود نداشته باشد، اجازه دهید تا افراد با هستانداردهای خود زندگی کنند (و این مساله را یاد بگیرید).  یک سفر به آسیای شرقی را در نظر بگیرید.

اگر همراهتان تصمیم بگیرید که  در مراسم رقصی در  شهر هوشی مین شرکت کند، (برای همکاری با با او) می‌توانید که بگذارید تا آن‌جا بماند و خودتان برای خرید غذا به بخش مخصوص شهر که در آن نودل می‌فروشند حرکتید. مسافرینی که زیاد سفر می‌کنند اغلب مقررات خاص خود را دارند و این قوانین نباید بیش از حد بلندپروازانه یا نظری باشند تا بتوانند به خوبی کار کنند. مثلا همیشه این راننده هست که سینگنال رادیو را انتخاب می‌کند!

بدترین حرکتی که هنگام سفر از یکی از هم‌سفرهایتان دیده‌اید چیست؟ تجربیات خود را از مسافرت با افراد خوش سفر یا بد سفر به اشتراک بگذارید.

Like

Like
Love
Haha
Wow
Sad
Angry

دانلود آهنگ مسعود صادقلو ما به هم میایم