چگونه پسورد های خود را مدیریت کنیم و از یاد نبریم؟ (مدیریت پسورد)

۲۲ اسفند ۱۳۹۶ دریافت

چگونه پسورد های خود را مدیریت کنیم و مدیریت پسورد داشته باشیم؟ چگونه پسورد ایمن و مطمئن انتخاب کنیم؟ چه نکاتی را در ساخت پسورد رعایت کنیم که پسور ما سرقت نشود. چگونه همه پسورد هایمان را به یاد داشته باشم. امروز در هاو کن یو به تمامی این سوالات با معرفی ابزار های کاربردی مناسب پاسخ خواهیم داد.

با توجه به اینکه تعداد وبسایت ها، اپلیکیشن ها، سامانه وسیتم ها رو به افزایش هست – و تقریبا هر روز یک وبسایت جدید ساخته می شود – ما هم نیاز به پسوردها و یوزرنیم های بیشتری پیدا خواهیم کرد. ساده ترین راه برای از یاد نبردن این پسوردها و یوزرها این هست که آنها را روی برگه کاعذی یادداشت کنیم اما باید توجه داشته باشیم که این راه امن ترین راه نیست و پسوردهایتان در معرض سرقت قرار می گیرند و شاید به دست گرفتن یک برگه کاغذ مملو از پسورد ها و یوزرنیم های که هر لحظه احتمال گم شدن، از دست رفتن، و .. وجود دارد راه درستی برای بایگانی و نگهداری از پسورد ها نباشد.

اگر شما کاربران هاو کن یو هم از آن دست افراد هستید که پسورد و یوزرنیم های زیادی دارید احتمالا نخواهید توانست همه ی آنها را به خاطر بسپارید. پس بهتر هست که از ابزاری برای بایگانی آنها هستفاده کنید.  چه بهتر که این ابزار رایگان هم باشند.

رهستی از همین اول هم به هم قول بدهیم که اسم حیوان خانگی یا تاریخ تولدمان را برای پسورد و یوزرنیم هستفاده نکنیم.!!!

ده تا از گزینه ها برای بایگانی پسورد و یوزرنیم عبارت اند از:

۱هستفاده از Firefox یا edge یا کروم

هر سه مرورگر محبوبی هستند و پسوردهایتان را با امنیت بالایی ذخیره می کنند. با هستفاده از آنها می توانید در وقتتان بسیار صرفه جویی کنید و هر بار که وارد سایت یا سمانه ای می وید در صورت داشتن این امکان، تمامی پسورد هایتان را ذخیره و سیو کنید تا برای دفعه بعد احتیاج به یاد آوری و وارد کردن مجدد نباشد.  متاسفانه تحت شرایطی خاص، پسورد ممکن هست گم شود ، ذخیره سازی نشود و یا شما باید بار دیگری پسورد را وارد کنید.  اگر برای به یاد آوردن پسورد از این مرورگرها هستفاده کنید  همیشه احتمال بدشانسی هست چرا که این مرورگر ها تنها بخشی از وظیفه اسن ذخیره سای پسورد هست. همچنین این راه حل تنها برای پسوردهای آنلاین مناسب هست نه برای پسوردهای دسکتاپ یا شبکه. ضمنا ممکن هست اگر کسی به کامپیوتر شما دسترسی داشته باشد به تمامی پسورد های شما هم بدون در اختیار داشتنشان دسترسی خواهد داشت.

۲مدیریت پسورد ها با هستفاده از KeePass


یکی از محبوب ترین مدیریت کننده های پسورد KeePass هست. این مدیریت کننده ضمن کاربردی بودن متن باز و رایگان نیز هست و برای ویندوز، لینوکس، OS X و حتی موبایل ها هم در دسترس هست. همه ی پسوردهای شما را به صورت آنلاین و آفلاین در یک سامانه داده های ایمن نگهداری می کند و شما تنها باید یک پسورد مستر را به یاد بیاورید. یادتان نرود که حتما آن مستر پسورد باید ایمن باشد! با همین یک پسورد می توانید از تمامی پسورد های خود محافظت کنید و بر آن ها مدیریت داشته باشید.

۳مدیریت پسورد ها با هستفاده از Clipperz


بر خلاف بسیاری از مدیریت کننده های پسورد این راه حل آنلاین هست و از این رو می توانید از همه جا به آن دسترسی داشته باشید. چیزی بیش از پسورد را ذخیره می کند و می توانید شماره تلفن، شماره کارت عابربانک، شماره حساب بانکی و هر چیزی را در آن ذخیره کنید. ذخیره کردن پسورد و سایر اطلاعات محرمانه به صورت آنلاین می تواند خیلی نگران کننده باشد اما Clipperz از یک روش انکریپشن هستفاده می کند که بدین معنی هست که حتی Clipperz هم نمی داند که چه چیز دارد ذخیره می کند. اگر می بایست از طریق کامپیوترهای مختلف به پسوردهایتان دسترسی داشته باشید، این راه حل خوبی هست.

۴OSX Keychain برای دوست داران مک


اگر از سیستم عامل های Mac هستفاده می کنید احتمالا با Keychain آشنایی دارید. اساسا این هم یک مدیریت کننده ی پسورد هست که از پسورد ادمین OSX به عنوان مستر پسورد هستفاده می کند. البته این مورد برای کسانی هست که از محصولات اپل بهره می برند.

KeyWallet مدیریت پسورد برای کاربران ویندوز

این ابزار که فقط برای ویندوز کاربرد دارد، در منو سیستم شما قرار می گیرد و وقتی که نیاز به وارد کردن پسورد داشته باشید کافی هست آن را بالا بکشید. مستقل از مرورگر هست و این ویژگی که ممکن هست شما را اذیت کند ایده آل هست.

۵Password Manager Plus و ویژگی جالبش


تولبار Billeo Free Password Manager Plus با فایرفاکس و اینترنت اکسپلرور  کار می کند و به شما اجازه می دهد تا نه تنها پسوردهایتان بلکه کارت های اعتباری و اطلاعات حساب آنلاین خود را ذخیره کنید و اطلاعاتتان را هنگام خرید آنلاین یا پرداخت آنلاین قبوض به صورت خودکار پر کنید. البته شاید فعلا به اندازه ای که در کشور های دیگر این ویژگی کاربرد دارد در این ما کاربرد نداشته باشد.

۶Password Hasher و ساخت پسورد دست نیافتنی


این اکستنشن یا افزونه مرورگر فایر فاکس با در هم آمیختن مستر پسوردتان و نام وبسایت، پسوردهای قوی را برای شما ایجاد می کند. پسوردهایی که توسط این اکستنشن تولید می شوند بهتر از هر پسوردی هستند که خود شما می سازید. در

۷سرویس PasswordSafe


این سرویس آنلاین رایگان بر روی تمام مرورگرهای مدرن و برای هر OS کار می کند و یک نسخه ی دسکتاپ برای ویندوز یا Mac وجود دارد. اساسا از یک گاوصندوق رمزگذاری شده برای ذخیره ی تمام پسوردهایتان و سایر اطلاعات نظیر کلیدهای نرم افزار، لاگین های وبسایت، پین نامبرها، لاگین های ایمیل و … هستفاده می کند.

۸Password generator


این یک ابزار کوچک هست که مستر پسورد شما را با نام وبسایت ترکیب می کند تا پسوردی قویتر که برای هر وبسایت متفاوت باشد بسازد. خیلی ساده و کاربردی هست. درواقع سلایق و پیشنهادات شما را با رعایت نکات ایمنی و رفع نواقصش مجدد بازسازی میکند تا از تهدیدات در امان باشید

۹Algorithm

بهترین راه حل ممکن هست بهترین راه حل فناوری نباشد – حفظ کردن پسوردهای قوی می تواند به سادگی تعویض پسورد پایه با هستفاده از نام سرویس آنلاینی که دارید به آن لاین می کنید باشد. برای نمونه اگر پسورد پایه ی شما xlg519 باشد ( که مثلا آن را بر اساس حروف اول اسم و فامیلتان و تاریخ تولد گربه تان ساخته اید) می توانید دو حرف اول و دو حرف آخر نام یک سرویس ( amon برای Amazon) را اضافه کنید و پسوردتان ساخته می شود!

برخی نکات مهم در رابطه با پسورد ها 

  • در مورد نرم افزار ها و الیکیشن های مدیریت پسورد که از پسورد های شما نگهداری میکنند یک پسورد اصلی برای دسترسی به آن وجود دارد که برای این یک مورد باید از حافظه خود کمک بگیرید و آن را جایی به اشتراک نگذارید و تمامی نکات امنیتی را برای آن رعایت کنید.
  • هر گز پسورد های خود را بر روی کاغذ، دیوار، و هر مکانی دیگر ننویسید و نگهداری نکنید.
  • هستفاده از مواردی همچون مرورگر ها و یا نرم افزار های مدیریت پسورد برای سیستم هایی که چند نفر به ان دسترسی دارند اصلا ایمن نیست و احتمال سرقت اطلاعات همیشه وجود دارد
  • هستفاده از اطلاعاتی که ممکن هست هر فردی به آن ها دسترسی داشته باشد، همچون تاریخ تولد، شماره پلاک خودرو، تلفن، نام حیوان خانگی و … اشتباه محض هست.
  •  مطمئنا شما هم از یک پسورد برای بسیاری از اکانت های خود هستفاده می کنید که البته اصلا ایده خوبی نیست.
Like

Like
Love
Haha
Wow
Sad
Angry

منبع و ترجمه شده ازlifehack
مقاله قبلیچگونه قند خون را پایین بیاوریم؟ (۱۵ روش کاهش قند خون به صورت طبیعی)

دانلود آهنگ مسعود صادقلو ما به هم میایم