چگونه گل مژه را درمان کنیم ؟ (۸ راه درمان گل مژه)

۲۴ خرداد ۱۳۹۷ دریافت

گل مژه چیست ؟ تا به حال به گل مژه مبتلا شده اید؟ گل مژه به بیان ساده عبارت هست از التهاب غدد چربی پلک چشم که به شکل جوش در لبه ی بیرونی پلک ظاهر می شود. پلک های چشم به ویژه در اطراف مژه ها دارای غدد چربی بسیاری هست. وقتی یکی از این غدد مسدود شوند ، باکتری ها داخل آن رشد می کنند و باعث ایجاد گل مژه می شوند. در این مقاله از هاو کن یو قصد داریم تا با ۸ درمان گل مژه آشنا شویم. با ما همراه باشید.

گلمژه را احتمالا خیلی از شما کاربران تجربه و یا گاها مشاهده کردید که افراد دیگر به ان مبتلا شده اند. موردی که بر روی پلک های شما مشاهده می شود و ممکن هست برای شما دردسر های سلامتی و زیبایی به همراه داشته باشد. درمان های مختلفی برای گل مژه معرفی شده هست که در این مقاله از هاو کن یو به برسی ۸ مورد از کاربردی ترین راه های درمان آن می پردازیم.

علائم گل مژه چیست؟

  • درد و وَرَم
  • افزایش حجم اشک چشم
  • پوسته ای که در اطراف پلک ایجاد می شود
  • خارش و درد

اگر به گل مژه مبتلا شده اید و با درد مواجه نشده اید ممکن هست حاد نبوده و در عوض گل مژه ی مزمن باشد. درمان گل مژه ی مزمن و گل مژه ی حاد مشابه هست اما درمان گل مژه ی مزمن طولانی تر هست. در زیر هشت درمان برای تسریع روند بهبود گل مژه ی غیر مزمن ارائه می شوند.

۱هستفاده از کمپرس آب گرم 


کمپرس آب گرم موثرترین درمان برای گل مژه هست. گرما باعث می شود که چرک و چربی تحلیل رود و گل مژه به صورت طبیعی تخلیه شود. کافی هست یک دستمال یا پارچه ی تمیز را با آب گرم مرطوب کنید. اما آب نباید زیاد داغ باشد. پارچه یا دستمال را بچلانید تا آب هایش بیرون بریزد. سپس آن را به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه روی چشم یا چشم هایتان قرار دهید. گل مژه را فشار ندهید.

۲شستشو با آب و صابون ملایم

یک شامپو بچه که چشم را نسوزاند بر دارید و آن را با اندکی آب گرم مخلوط کنید. سپس آن محلول را به پارچه کتان یا دستمال تمزیی بمالید و به آرامی پلک هایتان را تمیز کنید. می توانید این کار را هر روز انجام دهید تا وقتی که گل مژه به کلی خوب شود. تمیز کردن پلک ها می تواند مانع از حرکتز گل مژه های آتی هم شود. راه دیگر این هست که از محلول آب و نمک هستفاده کنید.  آب و نمک می تواند گل مژه را تخلیه کند و غشاهای باکتری ها را تجزیه نماید.

۳هستفاده از چای کیسه ای برای درمان گل مژه


به جای اینکه از کمپرس آب گرم هستفاده کنید، می تواند از یک چای کیسه ای برای مداوای گل مژه هستفاده کنید. اما بهتر هست از چای سیاه هستفاده کنید نه چای های دیگر چرا که التهاب و ورم را می خواباند و خواص ضد باکتریایی دیگر هم دارد. آب را بجوشانید و چای کیسه ای را داخل یک لیوان بیندازید، گویی می خواهید چای میل کنید. بگذارید چای کیسه ای حدود ۱ دقیقه داخل لیوان بماند. صبر کنید تا کیسه خنک شود و وقتی به اندازه ی کافی خنک شد آن را بین ۵ تا ۱۰ دقیقه روی پلک یا پلک هایتان بگذارید. برای هر کدام از چشم ها ی کچای کیسه ای جداگانه هستفاده کنید.

۴هستفاده از مُسکن های بی نسخه


مسکن هایی نظیر ایبوپروفن یا هستامینوفن درد را کاهش می دهند. از دستور العمل نوشته شده روی جعبه ی این مسمن ها پیروی کنید تا از دوز مصرفی اطلاع پیدا کنید. اگر گل مژه درد شدیدی دارد و مانع انجام کارهای روزمره تان می شود بهتر هست به نزد دکتر حرکتید.

۵از هستفاده از لوازم آرایشی و لنز اجتناب کنید


اگر به گل مژه مبتلا شده اید لوازم آرایشی هستفاده نکنید. آرایش وضعیت را بدتر می کند و روند درمان را کند می نماید. با آرایش ممکن هست باکتری به ابزار آرایش سرایت کند و عفونت به جاهای دیگر صورت منتقل شود.  برس های چند بار مصرف خود را مرتب بشویید. هر محصول آرایشی بهداشتی مربوط به چشم که بیش از سه ماه عمر دارد را دور بیندازید.  اگر هم از لنز هستفاده می کنید ، بهتر هست به جای آن عینک بزنید تا گل مژه خوب شود. باکتری ها می توانند به لنز سرایت کنند و عفونت را منتشر نمایند.

۶از مرهم های آنتی بیوتیک هستفاده کنید


می توانید مرهم های گل مژه را بدون نسخه از داروخانه ها بخرید. کافی هست داخل پلک مبتلا به گل مژه یک چهارم اینچ از مرهم را قرار دهید.  حتما از محصولاتی هستفاده کنید که منحصرا برای چشم ها ساخته شده اند. شواهد مبنی بر درمان گل مژه های بیرونی توسط قطره های آنتی بیوتیک چشمی نیز اندک هست.

۷موضع گل مژه را ماساژ دهید تا تخلیه شود

می توانید موضع مورد نظر را با دست های تمیز بمالید. با اینکار تخلیه زودتر انجام می شود. وقتی گل مژه خالی شد ، موضع را تمیز نگه دارید و به چشم هایتان دست نزنید. اگر با مالش دردتان گرفت، دست نگه داری و تکرار نکنید.

۸نزد پزشک حرکتید

پزشک می تواند کرم آنتی بیوتیک برای عفونت ها تجویز کند.  برای التهاب، ممکن هست تزریق هسترویئید را تجویز کند تا ورم بخوابد. گاهی هم گل مژه ها را باید به صورت حرفه ای تخلیه کرد مخصوصا وقتی گل مژه ها داخل چشم هستند و بینایی را تحت تاثیر قرار داده اند.

۹آیا می توان گل مژه را ترکاند؟

این کار را هرگز انجام ندهید. اصلا به گل مژه دست نزنید. ممکن هست وسوسه شوید اما اگر آن را فشار بدهید چرک ها بیرون می آیند و عفونت سرایت می کند. اگر گل مژه داخل چشم بود نزد پزشک حرکتید.

Like

Like
Love
Haha
Wow
Sad
Angry

دانلود آهنگ مسعود صادقلو ما به هم میایم