کتاب مرا محکم در آغوش بگیر؛ کتابی برای تقویت و نجات یک رابطه عاطفی

۲۲ دی ۱۳۹۶ دریافت

شناسنامه‌ی کتاب

نام کتاب: Hold Me Tight

نام کتاب به فارسی: مرا محکم در آغوش بگیر

نویسنده: دکتر سو جانسون (Dr. Sue Johnson)

سال انتشار: ۲۰۰۸

درباره‌ی کتاب

تراپی عاطفی نوعی از تراپی زوجین هست که بیشترین آمار موفقیت را در سال‌های اخیر داشته هست. این موفقیت به‌خاطر این هست که این تراپی رابطه‌ی عاشقانه را به‌صورت نوعی وابستگی می‌بیند. این نوع تراپی در ابتدا خیلی شناخته‌شده نبود، ولی حالا شواهد علمی هم از آن حمایت می‌کنند. در کتاب «مرا محکم در آغوش بگیر» دکتر سو جانسون برای اولین بار تراپی احساسی را به مردم معرفی می‌کند. جانسون در این کتاب به ما یاد می‌دهد که برای تقویت و نجات‌ یک رابطه‌ی احساسی باید رابطه‌ی احساسی را در امنیت کامل به‌وجود بیاوریم و آن را حفظ کنیم.

در کتاب «مرا محکم در آغوش بگیر» پیغام ساده هست: لازم نیست یاد بگیرید بهتر بحث کنید، لازم نیست دوران کودکی خود را تحلیل کنید، حتی لازم نیست‌ کاری رمانتیکی انجام دهید؛ فقط باید بنیان احساسی رابطه‌ی خود را پیدا کنید. باید بفهمید که ازنظر عاطفی درست مانند یک کودک به همسر خود وابسته هستید و می‌خواهید او از شما حمایت کند و به شما آرامش دهد.

دکتر جانسون به شما یاد می‌دهد که تنها راه نجات رابطه این هست که با یکدیگر رورهست باشید، به احساسات یکدیگر پاسخ بدهید و رابطه‌ی عاطفی خود را از نو بسازید. او روی لحظات اساسی اصلی تمرکز می‌کند؛ از پیدا کردن مکالمه‌های مشکل‌ساز گرفته تا بخشیدن صدمات واردشده. او از این لحظات هستفاده می‌کند تا مکالماتی را برای بهبودی رابطه برقرار کند. این مکالمات شما را به لحظات پراهمیت رابطه‌تان می‌رساند و به شما کمک می‌کند رابطه‌ی پایدار و ماندگار خود را از سر بگیرید.

آیا این کتاب برای شمهست؟

این کتاب برای کسانی هست که می‌خواهند ارتباط معنی‌دار و سازنده‌ای را با همسر خود برقرار کنند؛ زوج‌هایی که می‌خواهند رابطه‌ی هماهنگ و پر‌هارمونی‌ای داشته باشند و به‌جای اینکه مثل دوقطب هم‌نام آهن‌ربا مدام ازهم جدا شوند، دوباره مثل روزهای اول به‌هم بپیوندند. این کتاب به زوجین یاد می‌دهد به‌جای ترسیدن از رابطه‌ی احساسی و وابستگی،‌ بدانند که خیلی هم خوب هست که به همسر خود نیازمند و به او وابسته باشند.

در حاشیه

این کتاب به‌عنوان یکی از مهم‌ترین و ارزشمند‌ترین کتاب‌ها برای تراپی زوجین در قرن بیست‌و‌یکم توصیف شده هست. دکتر سو جانسون تقریبا ۲۰ سال هست که از این روش برای نجات زوج‌هایی که از او کمک می‌گیرند هستفاده می‌کند. امروزه این یکی از موفق‌ترین روش‌های تراپی زوجین هست.

یکی از کتاب‌های دیگر در این زمینه؛ کتاب «هفت اصل برای موفقیت در ازدواج» هست که دکتر جان گاتمن نوشته هست. همچنین کتاب «رسیدن به عشقی که می‌خواهید» نوشته‌ی هارویل هندریکس هم جزو بهترین کتاب‌ها در این زمینه هست.

دکتر سو جانسون روان‌شناس بالینی و هستاد و محقق برجسته در دانشگاه بین‌المللی آلیانت در سن دیاگو و دانشگاه اتاوا هست. او یکی از بنیان‌گذاران اصلی تراپی احساسات‌محور هست، روش او روان‌شناسانه و کوتاه‌مدت هست و برای افراد، زوجین یا خانواده‌ها به‌کار می‌رود. در‌حال‌حاضر او روی زوجین کار می‌کند و برای آنها جلسات تراپی برگزار می‌کند.

دانلود آهنگ مسعود صادقلو ما به هم میایم