۵ نکته برای بهبود خوانایی نوشته‌های سایت

۲۳ شهریور ۱۳۹۶ دریافت

خواندن یک نوشته از صفحه نمایش گاهی می‌تواند بسیار دشوار باشد، اگر تمایل دارید کاربران شما نوشته‌های سایتتان را به طور کامل بخوانند باید مطمئن شوید که متن شما برای کاربر کاملا خوانا (Readable) هست، اگر کاربر به راحتی مطلب شما را بخواند مطمئنا دوباره به سایت شما باز خواهد گشت، در ادامه با همیار آی‌تی همراه باشید تا با هم به بررسی نکاتی بپردازیم که به شما در بهبود خوانایی نوشته‌هایتان کمک خواهند کرد.

وبمستر سئو , 5 نکته برای بهبود خوانایی نوشته‌های سایت, همیار آی تی

قبل از هرچیزی باید مخاطبین خود را بشناسید، شما برای کدام دسته از کاربران می‌نویسید؟ متنی که برای یک نوجوان نوشته می‌شود کاملا متفاوت از متنی هست که برای فرد میانسال می‌نویسید، بنابراین در اولین مرحله باید کاربران خود را شناسایی کرده و نوشته‌ی خود را بر اساس علایق و عادات آنان بنویسید، اما یکسری اصول کلی در این زمینه وجود دارد که در ادامه آن‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهیم:

۱) محتوا را پاراگراف‌ بندی کنید

اگر در حال نوشتن یک متن نسبتا طولانی هستید، حتما سعی کنید نوشته‌ی خود را به بخش‌های کوچک‌تری تقسیم‌بندی کنید و آن‌ها را با هستفاده از زیر تیترها از یکدیگر جدا کنید، توصیه‌ی ما این هست که پاراگراف خود را با مهم‌ترین جمله‌ی مرتبط با آن پاراگراف شروع کنید و در ادامه به درج توضیحات بپردازید، به این ترتیب خواننده حتی تنها با خواندن اولین خطوط پاراگراف قادر به درک محتوای اصلی آن قسمت خواهد بود.

اطمینان حاصل کنید که پاراگراف شما حدودا ۶ یا ۷ جمله‌ی کوتاه داشته باشد (و نه بیشتر) در نکته بعدی می‌توانید با مفهوم جمله‌ی کوتاه آشنا شوید.

۲) از جملات کوتاه هستفاده کنید

سعی کنید در نوشته‌های خود تا حد امکان از جملات کوتاه هستفاده کنید، خواندن اینگونه جملات بسیار ساده هست و به علاوه کاربر به راحتی آن را درک خواهد کرد، علاوه بر این به شما نیز  کمک خواهد کرد که تا حد زیادی از حرکتز اشتباهات نگارشی جلوگیری کنید، اجازه ندهید طول جملات شما بیش از ۲۰ کلمه شود و در صورت نیاز با هستفاده از علائم نگارشی مرز جملات را برای کاربر مشخص کنید.

۳) از اصطلاحات پیچیده هستفاده نکنید

تا حد امکان از اصطلاحات دشوار (چه از نظر نگارشی و چه از نظر معنا) هستفاده نکنید و سعی کنید کلمات مترادف‌شان را به جای آن‌ها به کار ببرید، همچنین سعی کنید در صورت امکان کمتر از کلمات چند بخشی هستفاده کنید، زیرا مطالعه‌ی یک متن از روی صفحه نمایش دستگاه‌ها به خودی خود کاری دشوار هست، شما این توانایی را دارید که با درج واژه‌های پیچیده در نوشته‌ی خود خواندن متن را برای کاربر به امری عذاب‌آور تبدیل کنید!

۴) از حروف ربط هستفاده کنید

شما می‌توانید جملات خود را با هستفاده از حروف ربط به یکدیگر مرتبط کنید، واژه‌هایی مانند “زیرا”،  “علاوه بر این”، “چرا که” و… در اصطلاح حروف ربط یا پیوند واژه نامیده می‌شوند، سعی کنید در نوشته‌ی خود از آن‌ها هستفاده کرده و خوانایی متن خود را با کمک آن‌ها افزایش دهید، هستفاده از اینگونه کلمات به کاربر کمک می‌کند ارتباط میان جملات را بهتر درک کرده و بتواند به درستی از متن شما نتیجه‌گیری کند.

۵) جملات را به درستی ترکیب کنید

سعی کنید با هستفاده از  حروف و واژه‌هایی مانند “و”، “همچنین” و… جملات خود را با یکدیگر ادغام کرده و به کاربر کمک کنید راحت‌تر ارتباط میان جملات را متوجه شود، این کار برای کاربران بسیار جذاب خواهد بود و از لحاظ ساختاری خوانایی متن شما را افزایش می‌دهد.

علاوه بر نکات گفته شده، موارد بسیار زیادی وجود دارند که بهتر هست آن‌ها را رعایت کنید، به عنوان مثال از یک فونت مناسب (که برای زبان فارسی بهینه شده باشد) هستفاده کنید به علاوه برای بهبود خوانایی متن سعی کنید کنترهست مناسبی میان نوشته و پس‌زمینه‌ی آن ایجاد کنید و تا حد امکان از رنگ تیره برای پس‌زمینه‌ی سایت خود هستفاده نکنید زیرا علاوه بر القای حس منفی باعث ایجاد خستگی در چشم کاربر نیز خواهد شد و می‌تواند به سرعت کاربرانتان را فراری دهد!

در ضمن شما می‌توانید با پیوستن به کانال تلگرام همیار آی‌تی تمام آموزش‌های سایت را به صورت رایگان در تلگرام خود دریافت کرده و دانش خود را در زمینه‌ی آی‌تی و کامپیوتر افزایش دهید!

دانلود آهنگ مسعود صادقلو ما به هم میایم